Aromatyczna kawa to prawdziwa przyjemność dla naszego podniebienia, ale także spora dawka pozytywnej energii. W zależności od ekspresu w domu lub kawiarni – są one dostępne w różnych rodzajach. Różnią się one ilością wody, kawą czy mlekiem. W tym artykule znajdziemy najpopularniejsze rodzaje kaw oraz poznamy ich różnice!

Dlaczego warto pić kawę?

Aromatyczna kawa wielu z nas jest w stanie postawić na nogi w ciągu kilku minut. Już sam jej zapach często sprawia, że nasz poranek staje się przyjemniejszy i jakoś tak chętniej idziemy do pracy. Jednak picie kawy posiada również kilka ważnych korzyści! Jak się okazuje, zmniejsza uczucie zmęczenia, wzmaga koncentrację oraz naszą wytrzymałość podczas treningu! Wynika to z faktu, iż według japońskich uczonych, picie kawy zwiększa przepływ krwi nawet o 30%. W ten sposób wszystkie komórki są dotlenione, a to przekłada się na lepszą kondycję fizyczną. Oprócz tego kawa pomoże nam schudnąć poprzez przyspieszenie przemiany materii, chroni przed chorobami serca, a nawet zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory i cukrzycę typu II.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kaw?

Tak naprawdę kawa kawie nierówna. Udając się do kawiarni, naszym oczom ukazuje szereg tajemniczych nazw różnych napoi. Tylko – co wybrać? Jak się okazuje, różnią się one sposobem przygotowania oraz proporcjami. A oto najpopularniejsze kawy, które każdy z nas powinien znać!

Espresso

Espresso to napar, który jest przygotowywany z drobno zmielonych ziaren kawy w specjalnym ekspresie. Napar ten określa się jako wyrazisty – zarówno w smaku, jak i zapachu czy barwie. Idealnie sprawdza się, kiedy potrzebujemy kopa energetycznego!

Jakie są najpopularniejsze typy kawy?Ristretto

Jest to espresso o podwójnej mocy. Zasada przygotowania ristretto polega na tym, że używa się dwa razy mniej wody, niż przy przygotowywaniu espresso. Dlatego ma intensywny, ale dość cierpki smak.

Cappuccino

Włoski napój kawowy, składający się z espresso oraz spienionego mleka. Sekretem idealnego cappuccino jest odpowiednio spienione mleko, które daje 1-2 cm, kremową i pozbawiona widocznych pęcherzyków powietrza piankę.

Caffe latte

Łagodna i wyjątkowo mleczna kawa, która zyskuje coraz większą popularność wśród ludzi na całym świecie. Niezwykle ważna jest tutaj kolejność dodawanych składników. Najpierw jest (opcjonalnie) syrop, potem porcja espresso, a na końcu – gorące, spienione mleko.

Latte macchiato

Kolejna, równie dobra opcja dla miłośników mlecznej pianki. Przygotowanie latte macchiato polega na wlaniu spienionego mleka i na końcu dolania espresso. Należy zrobić to ostrożnie i po ściankach naczynia. Wówczas tworzą się 3 efektowne warstwy.

Mocha

Opcja idealna dla wielbicieli czekolady! Na początku dodaje się roztopioną w mlecznej kąpieli czekoladę i porcję espresso. Następnie miesza się oba składniki. Wedle naszego uznania, kawa ta może być dodatkowo udekorowana bitą śmietaną, syropem lub cynamonem.

Irish coffee

Jest to kawa po irlandzku. Wyróżnia się dodatkiem irlandzkiej whiskey. Świetnie sprawdzą się w chłodne dni, dając szybkie rozgrzanie. Składa się ona z miarki irlandzkiej whiskey, łyżeczki cukru trzcinowego, zaparzonej w ekspresie kawy i najczęściej bitej śmietany.

Flat white

Niezwykła kawa z dodatkiem mleka. Jest ona przyrządzana na podwójnym espresso, które zalewa się gorącym, lekko spienionym mlekiem. Sama pianka nie jest tutaj aż tak puszysta, jak to jest w cafe latte. Najczęściej bez wysokiej pianki, bitej śmietany czy innych dodatków.

Cafe frappe

Kawa kojarzy nam się z ciepłym napojem, jednak w upalne dni warto postawić na cafe frappe! Jest to kawa mrożona, która może bazować na kawie rozpuszczalnej. Zalewa się ją wodą i mlekiem, dodając przy tym cukru. Po wymieszaniu mikserem dodajemy kostki lodu.

Czy są przeciwwskazania do picia kawy?

Pomimo iż kawa uważana jest za cudowny napój, w nadmiernej ilości może wywołać negatywne skutki uboczne. Oznacza to, że stosowanie kofeiny musi być bezpieczne, a w tym celu należy przede wszystkim ustalić swój własny próg tolerancji. Pamiętajmy również, że zawarta w kawie kofeina powinna być spożywana w dawce 300 mg na dobę. Każdy typ kawy zawiera inną ilość tego związku, co należy ustalać przy wyliczaniu swojej dziennej porcji tego napoju. Przekroczenie bezpiecznej dawki może wiązać się z nieregularną pracą serca, wahaniami ciśnienia tętniczego, złym nastrojem czy kłopotami z koncentracją. Oprócz tego kawa spożywana w godzinach wieczornych przyczynia się do bezsenności. Warto zatem unikać je na około sześć godzin przed położeniem się do łóżka, gdzie znajduje się komfortowy materac do spania.

Bez dwóch zdań kawa jest ulubionym napojem większości osób. Dla jednych jest to poranny rytuał, a dla inny jedyny sposób na rozbudzenie i pokonanie zmęczenia! Warto zatem wiedzieć, na jakie rodzaje dzieli się kawa oraz znaleźć swój ulubiony!

Przeczytaj także: