Jak w szybki sposób podnieść poziom energii? W ostatnich czasach jednym z najpopularniejszych na to sposobów jest wypicie tzw. energetyka, czyli napoju energetycznego. Czy wiemy jednak, jak dokładnie działają na nas te produkty? Dowiedz się więcej!

Czym są napoje energetyczne?

Napoje energetyczne to artykuły, które mają na celu dodanie energii i polepszenie koncentracji. Taki efekt gwarantuje ich skład, w którym znajdziemy substancje takie jak kofeina, tauryna, witaminy z grupy B, inozytol czy cukry proste. Oprócz tego zawierają podobne elementy co inne napoje gazowane, jak na przykład substancje konserwujące czy regulatory kwasowości. Energetyki wyróżnia wysoka zawartość, wspomnianej wcześniej kofeiny, która ma właściwości pobudzające. Obecnie w sklepach znajdziemy napoje energetyczne wzbogacone różnymi smakami, nierzadko w ciekawych, przykuwających spojrzenie opakowaniach.

Jak działają napoje energetyczne?

Energetyki posiadają konkretne, zauważalne działanie. Powodują, że zwiększa się nasz poziom energii, zmęczenie zostaje zmniejszone, a poziom koncentracji się poprawia. Mogą przyczynić się również do poprawy nastroju czy przyspieszenia przemiany materii. Dzięki nim możemy powstrzymać ogarniające nas zmęczenie. Musimy jednak liczyć się z tym, że napoje energetyczne mogą mieć na nas pozytywny wpływ jedynie wtedy, gdy nie spożywamy ich zbyt dużo. Niestety, bardzo tu łatwo o przekroczenie granicy. Zdrowa, dorosła osoba powinna wykorzystać ich pobudzające oddziaływanie wyłącznie w jednorazowych sytuacjach, jak na przykład w przypadku długiej, wymęczającej podróży. Nie może być to produkt, po który sięgamy na co dzień. Jeśli będziemy przyjmować zbyt dużą ilość takich substancji jak kofeina czy tauryna, możemy narazić się na wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Napoje energetyczne - na czym polega ich działanie?Po pierwsze, energetyki w nieodpowiedniej ilości mogą prowadzić do podniesienia ciśnienia, a w skrajnych przypadkach mogą przyczynić się nawet do zawału serca. Zwiększają też ryzyko innych chorób na tle sercowo-naczyniowym. Sprawiają, że akcja serca jest przyspieszona, co z kolei wpływa na pojawienie się uczucia nerwowości i niepokoju. Skutkują odwodnieniem organizmu, które w przypadku długotrwałego spożycia energetyków może nawet stać się chroniczne. Bardzo duża zawartość cukru odpowiada za zwiększenie masy ciała i rozwoju otyłości. Może też wywołać cukrzycę. Częste picie napojów energetycznych bez wątpienia wpłynie również na nasz harmonogram snu. Po spożyciu takiego produktu nie będziemy potrafili zasnąć. Jeśli będzie się to powtarzać, mogą w ten sposób wytworzyć się u nas problemy ze snem. Jest to szczególnie niekorzystne, jako że sen to jedyny moment, w którym nasze ciało może odprężyć się w stu procentach. Niewysypianie się grozi wpadnięciem w niezdrowy tryb – budząc się niewyspani, w ciągu dnia będziemy czuli, że potrzebujemy napoje zawierające kofeinę, aby się pobudzić. To z kolei znowu utrudni nam skuteczny wypoczynek w nocy.

Dla kogo energetyki nie są wskazane?

Nie można zaprzeczyć, że spożywanie energetyków wiąże się z pewnym ryzykiem, które występuje nawet w przypadku dorosłych, zdrowych osób. Mowa tu szczególnie o tych, którzy są wrażliwi na kofeinę. Nawet nieznaczna ilość tego składnika może wywołać w nich nieprzyjemne dolegliwości, jak na przykład zawroty głowy czy ogólne pogorszenie samopoczucia. Podobne działanie zauważymy w przypadku dzieci – tutaj wynika to z tego, że posiadają oni mniejszą masę ciała. Kiedy zatem spożywają energetyki, ich zawartość mocniej na nich działa. Łatwiej jest im też przekroczyć wskazaną granicę, po której przekroczeniu prawdopodobieństwo wystąpienia toksycznego działania jest bardzo wysokie. Regularne zażywanie tych produktów może również doprowadzić do tego, że zaburzony zostanie ich prawidłowy rozwój układu nerwowego, co może rzutować na całym ich przyszłym życiu. Napoje energetyczne są niewskazane szczególnie u tych dzieci, które zmagają się z dodatkowymi schorzeniami, jak na przykład cukrzyca czy choroby sercowo-naczyniowe. Do tej grupy zaliczają się też młodzi cierpiący na dolegliwości na tle psychicznym.

Spożywanie energetyków przez młode osoby to poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Artykuły te stały się bowiem dla nich produktami ogólnodostępnymi, po które z chęcią sięgają na co dzień. Konieczne jest jednak przestrzeganie dzieci, z czym wiąże się ich kupowanie. W przypadku niepełnoletnich rodzice powinni zatroszczyć się o to, aby te nie miały swobodnego dostępu do tego rodzaju napojów. Najlepiej zareagować jak najwcześniej, ponieważ regularne picie energetyków może nawet doprowadzić do uzależnienia. W takiej sytuacji zrezygnowanie z nich może być znacznie trudniejsze, a do tego wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami odstawienia, którymi mogą być zawroty głowy, osłabienie czy drażliwość.

Jak inaczej zapewnić sobie energię?

Nie powinniśmy polegać na energetykach, aby dostarczać naszemu organizmowi energii. Takie podejście prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Aby utrzymywać dobre samopoczucie, powinniśmy postawić na naturalne sposoby. Składniki odżywcze, które zapewnią nam siłę i czystość umysłu, możemy dostarczyć za pomocą zbilansowanej diety. Warto zwrócić uwagę szczególnie na takie produkty, które będą bogate w magnez, żelazo czy też witaminy z grupy B. Dzięki nim zachowamy odpowiedni poziom energii i będziemy się dobrze czuli. Podobny efekt zagwarantuje nam regularne wysypianie się i odpoczynek. Wynika to z tego, że podczas snu nasz organizm się odnawia i regeneruje. Kiedy mu to umożliwiamy, możemy odczuć wiele pozytywnych efektów. W zapewnieniu jak najlepszego wypoczynku pomoże nam dobrze dopasowany materac, który będzie odpowiadać na potrzeby naszego ciała. Model Hilding Dance sprawdzi się do tego idealnie. Jest to produkt hybrydowy, który posiada właściwości zarówno wkładu sprężynowego, jak i piankowego. Więcej podobnych artykułów znajdziemy na stronie www.hilding.pl. Zaopatrując się w takie rzeczy, możemy być pewni, że dobrze się wyśpimy i zapewnimy naszemu ciału czas na dojście do siebie i naładowanie baterii.

Napoje energetyczne cieszą się znaczną popularnością. Zawdzięczają to między innymi swojemu szybkiemu i efektywnemu działaniu. Mimo że jednorazowe wypicie energetyka może nie wiązać się z poważnymi skutkami, tak już jego regularne spożywanie może doprowadzić do przykrych konsekwencji dla naszego organizmu.