W dzisiejszych czasach coraz więcej osób przykuwa uwagę do kwestii świadomej pielęgnacji skóry. Poranne mycie twarzy oraz wieczorne rytuały stały się wręcz nieodłączną częścią codziennej rutyny większości z nas. Obecnie stawia się jednak również na ekologiczne rozwiązania, które mają na celu zadbać o naszą planetę. Ten trend widoczny jest właśnie między innymi w świecie kosmetyków. Naturalne produkty zdobywają coraz większą popularność, a ich skład jest przyjazny nie tylko dla ludzkiej skóry, ale także dla środowiska. Pozostaje jednak pytanie: jak dobrać kosmetyki, aby były one skuteczne i bezpieczne? Oto kilka wskazówek!

Rozpoznaj certyfikaty

Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieją różne certyfikaty potwierdzające, że kosmetyk jest naturalny oraz ekologiczny. Decyzja o umieszczeniu takich certyfikatów na produktach znacząco ułatwia poszukiwanie odpowiednich kosmetyków. Uzyskanie tego typu oznaczenia nie jest jednak najprostsze, dlatego też mając do czynienia z produktem opatrzonym specjalnym certyfikatem, możemy mieć pewność co do jego wysokiej jakości składników czy właściwie przeprowadzonym procesie produkcji. Najpopularniejszymi wśród takich oznaczeń są z kolei: COSMOS, ECOCERT oraz NATURE. Jeżeli dany produkt posiada takie certyfikaty, jest to znak, że przeszedł rygorystyczne testy i spełnia wysokie standardy jakości. Niestety jednak wiele polskich manufaktur nie posiada certyfikatów. Jest to związane oczywiście z aspektem finansowym – wiele firm, szczególnie tych mniejszych, nie stać po prostu na wykupienie oznaczenia. Na szczęście istnieje wiele innych rozwiązań, które pomogą Wam dobrać prawdziwie naturalne kosmetyki.

Sprawdzaj składy

Pielęgnacja skóry w Eko-Stylu: jak dobrać naturalne kosmetyki?Jeśli chcesz korzystać z naturalnych i naprawdę dobrych jakościowo produktów, przede wszystkim powinieneś podszkolić się w kwestii czytania etykiet. Przed zakupem jakiegokolwiek kosmetyku, warto wpierw zapoznać się z jego składem. Na początku składniki, które będziesz znajdować na etykietach, mogą brzmieć dla Ciebie abstrakcyjnie oraz niezrozumiale, jednak z czasem dowiesz się, które komponenty należą do tych szkodliwych, a które do bardziej bezpiecznych. Kosmetyki naturalne w głównej mierze nie powinny zawierać silikonów, parafiny, ftalanów, PEGów, parabenów czy silnych detergentów jak SLS/SLES. Produkty, które z kolei warto wybierać, to te bazujące na składnikach roślinnych, takich jak oleje, wyciągi czy hydrolaty. Ważne jest również to, aby składniki te były pochodzenia ekologicznego, nie były testowane na zwierzętach i nie zawierały szkodliwych dodatków. Poza tym istotna jest także kolejność INCI – oznacza ona, że to, co posiada największe stężenie w produkcie, jest umieszczone na początku składu. Najczęściej na pierwszym miejscu możemy znaleźć wodę, czyli „Aqua”. Natomiast na samym końcu znajdziemy zazwyczaj dodatki zapachowe, takie jak: „Parfum”, „Aroma” czy „Fragrance”.

Słuchaj potrzeb skóry

Tak jak w przypadku tradycyjnych kosmetyków, tak i naturalne produkty powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Dlatego też nie należy myśleć, że nasza skóra polubi się z każdym ekologicznym kosmetykiem. Dzięki rozpoznaniu potrzeb swojej skóry będzie Ci o wiele łatwiej dopasować odpowiednie produkty. Pierwsze skrzypce odgrywa tutaj oczywiście typ cery. Jeżeli masz skórę tłustą, szukaj kosmetyków z wyciągami z zielonej herbaty czy aloesu. Z kolei dla cery suchej oraz szorstkiej w dotyku idealnym rozwiązaniem będą produkty z olejem arganowym czy masłem shea. Poza tym istnieje również skóra mieszana, czyli taka, która w strefie T (czoło, nos, broda) się przetłuszcza, a reszta twarzy jest sucha. Zwróć także uwagę na to, czy masz problem z zaskórnikami, rozszerzonymi porami lub naczynkami. Każda z tych niedoskonałości będzie wymagać zastosowania nieco innych składników.

Kosmetyki dobrane do oczekiwań

Każdy kosmetyk gwarantuje zupełnie inne efekty lub niestety w ogóle ich nie gwarantuje. Dlatego też powinniśmy wybierać te produkty, które faktycznie spełnią nasze oczekiwania. Zaznajamiając się z etykietami oraz składami kosmetyków, będziemy mogli stwierdzić, czy dany produkt sprosta wymaganiom skóry. Warto również ustalić konkretne działanie, na którym nam zależy, np. na nawilżaniu, działaniu kojącym, regenerującym itd. Naturalnych składników jest mnóstwo, ale tak, jak już wyżej o tym wspomniano, każdy z nich działa w nieco inny sposób. Po zastosowaniu danego kosmetyku powinniśmy także obserwować naszą skórę. Okazuje się bowiem, że nawet niektóre z naturalnych składników mogą nas uczulać lub powodować podrażnienia.

Nigdy nie powinniśmy jednak zapominać o istocie zdrowego snu. Dlatego też warto już dziś wyposażyć się w wygodny materac wolny od szkodliwych substancji, które mają niekorzystny wpływ na naszą skórę. Być może dobrze sprawdzi się model Hilding Salsa. Pod tym linkiem: www.hilding.pl z pewnością znajdziesz wiele doskonałych modeli.

Unikaj szkodliwych substancji

Należy być świadomym tego, że część kosmetyków, nawet tych reklamowanych jako „naturalne”, może zawierać szkodliwe dla skóry substancje, takie jak parabeny, SLS, silikony czy sztuczne barwniki i zapachy. Okazuje się więc, że umiejętne czytanie etykiet jest tym bardziej przydatne. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z pielęgnacją, niekoniecznie dobrze znamy swoją skórę. Nie możemy mieć pewności co do tego, że dany składnik nas nie uczuli czy nie podrażni. Warto więc unikać wyżej wymienionych substancji, które nie tylko mogą być groźne dla skóry, ale również dla środowiska. Poza tym zawsze przed wprowadzeniem nowego produktu do pielęgnacji nawet tego bazującego na naturalnych składnikach przeprowadzaj próbę uczuleniową. Na małym fragmencie skóry, najlepiej przedramienia lub szyi, zaaplikuj małą ilość preparatu i odczekaj od 24 do 48 godzin. Jeżeli ze skórą nic się w tym czasie nie dzieje, możesz śmiało korzystać z produktu w swojej pielęgnacji.

Pamiętaj o świeżości

Warto wiedzieć, że naturalne kosmetyki, niezawierające konserwantów, mogą mieć krótszy okres ważności. Zadbaj zatem o to, aby przechowywać je w odpowiednich warunkach, a co najważniejsze – stosuj się do daty ważności.

Dobrze dobrany, naturalny i ekologiczny kosmetyk powinien poprawić kondycję Twojej skóry, a ponadto przyczyni się do ochrony środowiska. Warto jednak pamiętać o tym, że każda skóra jest inna i może inaczej reagować na różnego rodzaju produkty i składniki.