Spanie na boku jest jedną z najczęściej wybieranych pozycji do snu. Polecają ją fizjoterapeuci, ponieważ wspiera naturalne ułożenie kręgosłupa i może pomagać w redukcji chrapania oraz refluksu. Jednak aby w pełni skorzystać z korzyści zdrowotnych tej pozycji, konieczne jest dobranie odpowiedniej poduszki. Właściwy model dla osób śpiących na boku musi zapewniać odpowiednie wsparcie dla głowy i szyi, aby utrzymać kręgosłup w linii prostej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze poduszki i jakie cechy powinna mieć, aby zapewnić maksymalny komfort i zdrowy sen?

Spanie na boku – wady i zalety

Spanie na boku to jedna z najpopularniejszych pozycji. Zdecydowanie więcej osób leży podczas nocy właśnie w ten sposób, niż np. na brzuchu. Wybór tej pozycji ma zarówno swoje plusy, jak i minusy, na które warto zwrócić uwagę.

Zalety spania na boku

  • Jaka powinna być poduszka dla osób śpiących na boku?Spanie na boku utrzymuje kręgosłup w naturalnej linii, co jest pomocne w zapobieganiu bólom pleców.
  • Ta pozycja pomaga utrzymać drożność dróg oddechowych, co może ograniczyć chrapanie i obniżyć ryzyko wystąpienia bezdechu sennego.
  • Spanie na lewym boku może wspierać procesy trawienne, ponieważ pozwala na lepszy przepływ treści żołądkowej do jelit. Zmniejszone jest też ryzyko występowania refluksu.

Wady spania na boku

  • Leżenie na jednym boku przez dłuższy czas może prowadzić do nacisku na barki i ramiona, co wywołuje dyskomfort i ból. Jest to kłopot, który uwidacznia się w szczególności wówczas, gdy w łóżku znajduje się materac słabej jakości.
  • Opieranie twarzy na poduszce może przyczyniać się do powstawania zmarszczek sennych oraz bruzd na skórze. Aby temu zapobiec, wybierz wysokiej jakości poduszkę SleepMed i ubierz ją w poszewkę z miękkiej, przewiewnej i przyjemnej w dotyku tkaniny.
  • Naciskanie na jedną stronę ciała może wpływać na ukrwienie, prowadząc do uczucia drętwienia i mrowienia.

Poduszka dla śpiących na boku – jak ją wybrać?

Poduszka dla śpiących na boku powinna być wystarczająco wysoka i gruba, aby wypełnić przestrzeń między uchem a ramieniem. Dzięki temu kręgosłup będzie zachowany w naturalnej linii. Doskonale sprawdzi się pod tym kątem SleepMed Comfort Pillow, której wysokość wynosi 11 cm.

Pamiętaj też o kształcie poduszki. Choć tradycyjne, klasyczne, prostokątne modele wciąż cieszą się popularnością, zdecydowanie lepszym wyborem jest kupno nowoczesnego, ergonomicznego egzemplarza. Dla osób śpiących na boku duże znaczenie ma twardość. Jest to kolejny parametr, który wpływa na utrzymanie głowy w jednej linii z kręgosłupem. Najbardziej uniwersalne są pod tym kątem poduszki średnio-twarde oraz twarde.

Weź pod uwagę również kwestię dotyczącą wentylacji. Jeśli zdecydujesz się na poduszkę SleepMed zyskasz doskonałą przepuszczalność powietrza. Dzięki temu wewnątrz wkładu nie będzie kumulowała się wilgoć, a temperatura pozostanie optymalna. Na ten parametr powinni zwrócić uwagę w szczególności alergicy, ale nie tylko! Jeśli chcesz, aby środowisko snu pozytywnie wpływało na Twoją cerę, również zadbaj o wentylację w poduszce.

Właściwie dobrana poduszka dla osób śpiących na boku pomaga zachować zdrową pozycję kręgosłupa i zapewnia komfortowy sen. Wysokość, twardość, materiały i kształt poduszki to kluczowe czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze.

Poduszka i materac – jak je dopasować?

Nawet najlepsza poduszka nie spełni należycie swojej funkcji wówczas, gdy materac znajdujący się w łóżku będzie słabej jakości. Jeśli chcesz zainwestować w swoje zdrowie, wybierz jeden z modeli dostępnych w ofercie marki SleepMed, a z pewnością nie pożałujesz. Podłoże do spania na boku powinno być średnio-twarde. Zbyt miękki model sprawi, że ciało będzie się zapadało, a plecy przez całą noc pozostaną ułożone krzywo. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest m.in. pojawienie się dyskomfortu i nacisku w obrębie ramion i bioder.

Najlepszym wyborem w kontekście wypełnienia będzie z pewnością pianka. Możesz rozważyć zakup materaca SleepMed Premium, którego wkład posiada warstwę termoelastyczną. Dzięki temu perfekcyjnie dopasowuje się do budowy ciała konkretnej osoby i zapobiega nadmiernemu obciążeniu stawów.

Poduszka i materac muszą do siebie pasować. Kręgosłup ma się znajdować w jednej linii, od głowy aż do bioder. Poduszka powinna podpierać głowę i szyję, podczas gdy materac musi wspierać ciało, zapobiegając zapadaniu się ramion i bioder. Podłoże do spania ma redukować punkty nacisku na newralgiczne części ciała. Poduszka powinna być na tyle wysoka, aby głowa i szyja były w jednej linii z kręgosłupem.

Zakup odpowiedniej poduszki jest kluczowy dla zapewnienia zdrowego i komfortowego snu, szczególnie dla osób śpiących na boku. Idealny egzemplarz powinien być wystarczająco wysoki i twarda, aby utrzymać głowę i szyję w linii prostej z kręgosłupem, a jednocześnie na tyle miękki, aby dostosować się do kształtu ciała. Inwestując w odpowiednią poduszkę, możesz znacznie poprawić jakość snu, uniknąć bólu szyi i pleców oraz cieszyć się pełnią regeneracji każdej nocy. Pamiętaj, że zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia i efektywności w ciągu dnia, dlatego nie wahaj się i wybierz najlepszą dla siebie poduszkę marki SleepMed.

wyrób medycznySleepMed Premium to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.