Bez dwóch zdań migrena to poważna choroba neurologiczna. Wpływa na miliony ludzi na całym świecie i w znaczący sposób utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak odróżnić ją od zwykłego bólu głowy, przez co jest często lekceważąca. Warto znać podstawy, gdyż mogą one wymusić na nas konsultacje u specjalisty, która zakończy się podjęciem odpowiedniego leczenia oraz zapoznaniem się ze sposobami na poradzenie sobie z nią. Zatem, co warto wiedzieć o migrenie?

Zwykły ból głowy czy migrena?

Najprościej mówiąc, migrena to rodzaj silnego bólu głowy, który często występuje w postaci napadów, znanych jako migrenowe napady. Jest to jednak odrębne jednak choroba z uwagi na objawy oraz mechanizm powstawania. Można ją rozpoznać po charakterystycznym bólu głowy. Jest on silny i pulsujący. Zazwyczaj występuje po jednej stronie głowy, jednak nie jest to reguła, gdyż co poniektóre osoby skarżą się na obustronny ból głowy. Występuje on z różną częstotliwością – od sporadycznych , aż do kilku ataków w ciągu miesiąca. Warto tutaj zaznaczyć, że u około 25% osób z migreną pojawia się tzw. aura. Są to przemijające objawy neurologiczne, które trwają zwykle nie dłużej, niż godzinę i poprzedzają atak.

Objawy i przyczyny migreny

Objawy migreny mogą być różne, jednak najczęściej kojarzy nam się z bólem głowy. Warto jednak zaznaczyć, że mogą pojawić się także nudności i wymioty, a także nadwrażliwość na światło i dźwięki. Niektóre osoby z migreną odczuwają mrowienie lub drętwienie w jednej części ciała, co może być związane z aurą, a inne skarżą się na zmiany nastroju, które prowadzą do rozdrażnienia, lęku lub depresji. A z czego tak dokładnie wynika migrena? Tak naprawdę czynniki odpowiadające za występowanie migreny nie zostały jeszcze do końca poznane. Mimo to na podstawie wieloletniej obserwacji można założyć, że jest ich kilka. Najczęściej wymienia się podłoże genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Możemy tutaj wyróżnić m.in.:

  • Migrena - czym jest i jak sobie z nią poradzić?stres związany z codziennymi czynnościami lub wydarzeniami,
  • zmiany hormonalne u kobiet,
  • dietę uwzględniające fenyloetyloaminę (np. czekolada, czerwone wino), produkty zawierające azotan sodu lub glutaminian sodu, a także nadmiar kofeiny i alkoholu,
  • zmiany związane z rytmem snu (zbyt długi lub zbyt krótki wypoczynek), a także zmiany w pogodzie,
  • intensywne zapachy lub rażące światło.

Jak poradzić sobie z migreną?

Poradzenie sobie z migreną może obejmować kombinację strategii farmakologicznych i zmian w stylu życia. Jeśli chodzi o leki, to najczęściej stosowane są preparaty przeciwbólowe, takie jak ibuprofen czy paracetamol. W migrenach o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu lekarz może przepisać specjalne leki przeciwmigrenowe, takie jak tryptany. W przypadku lekkich napadów migreny możemy postawić na niefarmakologiczne metody, które obejmują kilka niżej wymienionych sposobów. A jakich?

Sposób 1 – odpoczynek w ciemnym i cichym pomieszczeniu

Odpoczynek w ciemnym i cichym pomieszczeniu to bez wątpienia jedna z powszechnie zalecanych metod łagodzenia migreny. Jest to związane z kilkoma mechanizmami, które pomagają zminimalizować bodźce, takie jak światło i dźwięk, które mogą potęgować ból migrenowy.

Sposób 2 – stosowanie kompresów

Stosowanie kompresów pozwala zniwelować migrenowe bóle głowy, a niekiedy nawet całkowicie je zminimalizować. Świetnie sprawdzają się zimne okłady, które stosuje się na obszarze skroni i czoła. Niska temperatura ma na celu zwężenie naczyń krwionośnych oraz łagodzenie bólu. Innym rozwiązaniem są ciepłe okłady, ułatwiające rozluźnienie spiętych mięśni.

Sposób 3 – relaksacja połączona z głębokim oddychaniem

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że relaksacja połączona z głębokim oddychaniem to jedna z technik, która może być skuteczna w łagodzeniu migreny. Techniki te działają poprzez redukcję stresu, wyciszenie organizmu oraz całkowite odprężenie się – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Możemy tutaj wypróbować wizualizacje, medytację mindfulness czy muzykoterapię.

Sposób 4 – zdrowy i spokojny sen

Bez wątpienia zdrowy sen odgrywa istotną rolę w ogólnym zdrowiu organizmu. Jednak jak się okazuje, może on wpływać na łagodzenie objawów migreny. Wynika to z faktu, iż osoby cierpiące na migrenę zgłaszają, że jakość snu ma wpływ na częstość i intensywność ataków migreny. Zadbajmy zatem, aby nasz wypoczynek był regularny oraz wyróżniają się wysoką jakością. Pomóc w tym może odpowiednio dopasowany materac do spania www.sleepinghouse.pl/134-materace-90×200, który jest w stanie stworzyć komfortowe warunki.

Sposób 5 – unikanie wyzwalaczy

Nie zapominajmy również o ograniczeniu czynników, które indukują napady migreny. Może to być ograniczenie kawy, a dokładnie zawartej w niej kofeiny. Oczywiście mała jej ilość jest w stanie pomóc w złagodzeniu bólu głowy, jednak zbyt duża ilość może prowadzić do uzależnienia i pogorszenia migreny. Warto także zrezygnować z pokarmów zawierających składniki wzmagające napady migreny. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas może mieć inne wyzwalacze, przez co sposoby zapobiegania będą się różnić w zależności od osoby.

W przypadku wystąpienia objawów podobnych do migreny zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i opracowania planu leczenia. Nie wolno jej lekceważyć, gdyż jest ona uciążliwa i znacząco wpływa na codzienne życie. Warto zatem już dziś wiedzieć, jak objawia się migrena oraz jakie są sposoby na poradzenie sobie z nią!