Związek między aktywnością fizyczną, a produktywnością w pracy jest niekwestionowany. Uprawianie sportu nie tylko wpływa korzystnie na ogólny stan zdrowia organizmu, ale również na poziom motywacji, samopoczucie i atmosferę w środowisku pracy. Dlaczego tak ważne jest to, aby osoby wykonujące pracę biurową uwzględniły w swojej codziennej rutynie czas przeznaczony na aktywność fizyczną?

Jak aktywność wpływa na zdrowie?

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników w życiu człowieka, wpływających na ogólny stan zdrowia. Regularne uprawianie sportu może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na niektóre choroby cywilizacyjne. Wśród głównych korzyści warto wymienić chociażby pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała! W połączeniu ze zdrową dietą, stanowi to znaczne odciążenie organizmu na wielu płaszczyznach.

Jednak sport​​ to nie tylko ochrona przed nadwagą. Regularny ruch wzmacnia serce, obniża ciśnienie i poprawia krążenie krwi. Dodatkowo, poprawia ogólną kondycję układu oddechowego. Osoby uprawiające sport – w szczególności na świeżym powietrzu – są też mniej narażone na choroby i infekcje. Silny układ odpornościowy znacznie zmniejsza częstotliwość korzystania ze zwolnień zdrowotnych, a tym samym poprawia frekwencję w pracy.

Systematyczny ruch ma bardzo duże znaczenie związane ze zdrowiem psychicznym. Dzięki aktywności można podnieść swój poziom energii. Dodatkowo, sport redukuje stres i poprawia nastrój dzięki wzrostowi poziomu wydzielania endorfin i serotoniny podczas wysiłku.

Czy aktywny pracownik jest bardziej efektywny?

Czy uprawianie sportu może rzeczywiście wpłynąć korzystnie na efektywność podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych? Zdecydowanie tak! Jakie mechanizmy za to odpowiadają?

  • Dlaczego sport jest ważny w życiu pracowników biurowych?Korzystny wpływ na funkcjonowanie poznawcze – choć mogłoby się wydawać, że sport nie jest związany z funkcjonowaniem mózgu, rzeczywistość potwierdza tę korelację. Zdolność rozwiązywania problemów, koncentracja, pamięć i kreatywność – wszystkie te aspekty składające się na produktywność funkcjonują lepiej u osób, które dbają o swoje ciało i regularnie się ruszają.
  • Niższy poziom stresu – dzisiejszy tryb życia jest intensywny, a środowisko pracy często staje się źródłem stresu. Aktywność fizyczna może być skutecznym sposobem regulowania emocji, który skutecznie obniża poziom napięcia.
  • Dodatkowe źródło motywacji – ruch to źródło endorfin i serotoniny. A te z kolei, przyczyniają się do zwiększenia ilości energii i zapału do działania.
  • Zdrowie fizyczne – osoby uprawiające sport rzadziej chorują. A jak wiadomo, im większa frekwencja w pracy – tym lepsze wyniki.
  • Brak dolegliwości bólowych – siedzący tryb życia i brak ruchu sprzyjają napięciom mięśniowym i różnym dolegliwościom bólowym. Sport to skuteczny środek profilaktyki w kontekście problemów z kręgosłupem. A jak wiadomo, ból pleców potrafi stanowić poważną przeszkodę w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków.

Ruch to zdrowie – i głęboki sen

Praktycznie niemożliwe jest skuteczne i efektywne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych wówczas, gdy organizm nie jest wyspany. Sen stanowi jedną z najważniejszych potrzeb każdego człowieka, a aktywność fizyczna w ogromnym stopniu wpływa na jego jakość. Trening może m.in. widocznie skrócić czas potrzebny do zaśnięcia. Regularne uprawianie sportu może skutecznie zapobiegać bezsenności, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo budzenia się w nocy.

Uwzględnienie w swoim planie dnia aktywności fizycznej często stanowi ważny element układania harmonogramu codziennego funkcjonowania. Dzięki temu, możliwe jest skrupulatne wyznaczenie sobie godzin wstawania i kładzenia się do łóżka, co może skutecznie uregulować zegar biologiczny.

Jednak nie tylko ruch jest ważnym czynnikiem wpływającym na jakość snu. Aby nocny wypoczynek był w stanie rzeczywiście zapewnić dużą ilość energii na dzień pełen zawodowych wyzwań, ważne jest zapewnienie ciału dobrych warunków. W łóżku powinien znaleźć się wygodny materac – np. taki, jak jeden z tych dostępnych w sklepie https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200. Jest to szczególnie ważne w życiu pracowników biurowych – są oni podatni na bóle kręgosłupa. Dobrze dopasowane podłoże do spania, wysokiej jakości, pozwala mięśniom na całkowite rozluźnienie i tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia bólu pleców.

Praca biurowa i problemy z kręgosłupem

Codzienne spędzanie 8 godzin w pozycji siedzącej jest dla ludzkiego ciała nienaturalne i może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. W połączeniu z brakiem codziennego ruchu, jest to sytuacja, w której praktycznie niemożliwe jest uniknięcie dolegliwości bólowych. Najczęściej pojawia się dyskomfort w dolnej części pleców. Aby zniwelować ból lędźwi potrzebne jest oczywiście ergonomiczne krzesło i biurko. Jednak nawet najlepsze wyposażenie nie pomoże bez ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców. Aktywność to podstawa!

Również ból szyi i ramion, a nawet zespół cieśni nadgarstka, to problemy, których nie można rozwiązać bez wdrożenia ruchu do codziennej rutyny. Oczywiście duże znaczenie mają również ergonomiczne akcesoria, dobrze dobrany monitor i przerwy w pracy przeznaczone m.in. na wykonanie ćwiczeń rozciągających czy zastosowanie technik redukcji napięcia i stresu.

Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, każda osoba spędzająca swój dzień w pozycji siedzącej, powinna po wyjściu z biura, wygospodarować czas na odrobinę ruchu. Aktywność fizyczna może zdziałać cuda i znacznie podnieść komfort codziennego funkcjonowania w różnych obszarach życia.