Niezależnie od tego, gdzie pracujemy, miejsce to powinno być dla nas bezpieczne. Niestety, kwestia ta zależy w znacznym stopniu od ludzi, z którymi pracujemy. Czasem konflikty mogą przerodzić się w mobbing, będący poważnym zjawiskiem. Dotyka ono wiele osób na całym świecie i może mieć ogromny wpływ zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. A czym dokładnie jest mobbing w pracy oraz jak można go rozpoznać?
Czym dokładnie jest mobbing?
Według kodeksu pracy mobbing jest definiowany jako wszelkie działania oraz zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu. Polegają one na uporczywym i długotrwałym nękaniu, a także zastraszaniu pracownika, co przekłada się na zaniżenie oceny przydatności zawodowej. Takie zachowanie ma na celu poniżenie czy też ośmieszenie pracownika oraz jego izolowanie, a w konsekwencji – wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Takie zachowanie może przejawiać pracodawca, przełożony, a nawet współpracownik.
Jakie zachowania mogą wskazywać na mobbing w pracy?
W obrębie zespołu lub grupy współpracowników to naturalne, że jedne osoby lubią się bardziej, a inne mniej. Może dochodzić także do zatargów czy sytuacji konfliktowych. Jednak musimy wiedzieć, jak odróżnić złe relacje międzyludzkie od mobbingu. Do nich zalicza się głównie:
- złośliwość i wyzwiska połączone z obraźliwymi gestami, które dotyczą nie tylko życia zawodowego, ale także życia osobistego,
- ośmieszanie i zlecanie bezsensownych czynności, które nie są związane z zakresem obowiązków danego pracownika,
- groźby, które przybierają formę szantażu w sytuacji, gdy pracownik nie chce wykonać polecenia służbowego,
- zachowania o podtekście seksualnym, które dotyczy nie tylko niestosownego dotyku, ale także aluzje seksualne czy niewybredne i dwuznaczne żarty,
- świadome izolowanie pracownika, które obejmuje przeniesienie danego pracownika do odosobnionego miejsca lub zakaz kontaktu z innymi osobami zatrudnionymi w firmie.
Jakie działania należy podjąć, aby przeciwdziałać mobbingowi?
Jesteśmy ofiarą mobbingu? A może znamy kogoś, kto doświadcza powyższych zachowań? Mobbing w pracy to poważna sprawa, dlatego należy jak najszybciej udać się do pracodawcy. Oprócz zgłoszenia całej sprawy również do związków zawodowych, inspekcji pracy czy na policję, warto również wiedzieć, jakie kroki podjąć. Oto 7 wskazówek mówiących o tym, co robić w przypadku mobbingu.
Krok pierwszy – poznajmy definicje mobbingu
Podstawą jest całkowite zrozumienie definicji mobbingu. Zgłaszanie nieporozumień lub złych relacji między pracownikami często prowadzi jedynie do zaostrzenia konfliktu. W końcu obie kwestie znacząco się od siebie różnią.
Krok drugi – dokumentujmy sytuację
Świadomość bycia ofiarą mobbingu nie wystarczy – potrzebne są tutaj dowody. Pamiętajmy zatem, aby zapisywać wszystkie sytuacje, czyli datować je i opisywać. W ten sposób o wiele łatwiej będzie nam przedstawić swoją sprawę. Przydatni mogą być także świadkowie.
Krok trzeci – zgłośmy mobbing
Mobbing często nie jest zgłaszany z uwagi na to, że nie wiemy, do kogo się zgłosić. W pierwszej kolejności spróbujmy rozwiązać sytuację w firmie, np. poprzez zgłoszenie tego swojemu przełożonemu lub działowi HR. Jeśli takie działania nie przynoszą skutku, to rozważmy rozwiązania pozaprawne, np. skontaktowanie się z mediatorami pracy czy organami do spraw równości.
Krok czwarty – poszukajmy wsparcia
Brak satysfakcjonującej odpowiedzi od pracodawcy? Poszukajmy wsparcia w związkach zawodowych lub u doradców ds. mobbingu. Dobrą opcją jest także skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy. Wsparcie możemy uzyskać także od innych pracownik, który mogą być ofiarami mobbingu lub świadkami takich sytuacji.
Krok piąty – zadbajmy o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne
Mobbing negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Postarajmy się zatem robić wszystko, aby nie przełożyło się to na nasze zdrowie. Pomów w tym może udanie się do terapeuty lub stosowanie technik związanych z relaksem. Rozwijanie pasji, domowe spa – to tylko jedne z rozwiązań, które pomogą nam się odprężyć. Nie zapominajmy również o zdrowym wypoczynku, który zapewni nam komfortowe łóżko oraz odpowiednio dopasowany do nas materac www.sleepinghouse.pl/136-materace-140×200.
Krok szósty – pamiętajmy o stanowczości
W przeciwdziałaniu mobbingowi potrzebna jest stanowczość. Musimy znać swoje prawa oraz wiedzieć, że nikt nie może nas tak traktować. Jest to niezwykle ważne, gdyż wpływa także na nasze samopoczucie.
Krok siódmy – poszukajmy innej pracy
Jeśli sytuacja się nie zmieni lub wręcz się pogarsza, to najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie innego miejsca zatrudnienia. Pamiętajmy, że nikt nie może być źle traktowany w pracy.
Będąc ofiarą mobbingu w pracy, warto jak najszybciej podjąć działania. Tak naprawdę mamy wiele opcji do rozważenia, w tym rozmowę z przełożonym lub personelem HR. Często zgłoszenie sytuacji do osób będących wyżej może rozwiązać nasze problemy. Pamiętajmy również, że mobbing jest nieakceptowany w miejscu pracy i istnieje wiele mechanizmów, które mogą nas przed nim chronić.