Materac, kołdra, poszewki, prześcieradło… Wszystkie te elementy są nieodzownym elementem wygodnego spania. Jednym z nich jest również poduszka, na której powinna odpoczywać głowa i szyja. Warto dowiedzieć się wcześniej, jakie są dostępne rodzaje poduszek i wybrać najodpowiedniejszą dla siebie. Która z nich będzie poduszką idealną?

Czy poduszka dekoracyjna może zastąpić tę przeznaczoną do spania?

Pierwszym punktem, o którym musisz wiedzieć, jest to, że absolutnie nie można porównywać poduszki tradycyjnej, przeznaczonej do spania z tą, której jedynym zadaniem jest ładny wygląd. Są one zrobione z kompletnie innych materiałów i służą również do czegoś innego. Poduszki dekoracyjne są zazwyczaj twarde, bardzo wysokie i po prostu niewygodne dla człowieka. Oczywiście, możesz używać ich jako podparcia dla głowy, ale tylko przez krótki czas, kiedy np. oglądasz telewizję, leżąc na kanapie lub czytasz książkę również w takiej pozycji. Poduszka do spania służy jako podparcie dla Twojej głowy i szyi przez około ⅓ doby, więc jest to bardzo długi czas. Warto zwrócić uwagę na niektóre elementy, aby wiedzieć, która z nich będzie na nas najodpowiedniejsza. Jakie elementy będą najważniejsze?

  • Poduszka idealna - jaka to?materiał wykonania– np. pierze, pianka lub puch.
  • kształt– poduszki występują w wielu kształtach, są dłuższe, krótsze, węższe i szersze, a to, jaką wybierzemy, zależy tylko od nas. Wyróżnić możemy poduszkę  kwadratową, prostokątną, o kształcie anatomicznym.
  • rozmiar – w zależności od tego, dla kogo przeznaczona jest poduszka, ważny będzie dobór najlepszego rozmiaru. Dla dzieci polecamy mniejsze warianty, a dla młodzieży i dorosłych, te większe.

Jaki rodzaj poduszki będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych wariantów poduszek i każdy z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. Są modele naturalne, syntetyczne i te bezpieczne dla alergików. Którą Ty wybierzesz?

  • poduszka termoelastyczna – jest to jeden z najnowocześniejszych wkładów do poduszki. Wykonany został z materiałów syntetycznych o właściwościach termoelastycznych, co oznacza, że produkt dostosowuje się do kształtu naszej głowy i szyi z pomocą ich ciepła. Dodatkowo są bardzo przyjemne, miękkie i elastyczne w dotyku. Stanowią świetne podparcie dla głowy, szyi, barków, karku i częściowo dla pleców. Pianka termoelastyczna sprawia, że mięśnie się rozluźniają, a rano masz więcej energii na nowy dzień!
  • poduszka puchowa – jest to jedna z najpopularniejszych wersji poduszek klasycznych. Puch, który jest wykorzystywany w ich produkcji, pochodzi od kaczek lub gęsi. Charakterystyczne dla tego produktu jest miękkość, przewiewność i utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Dodatkowo świetnie absorbuje wilgoć. Poduszka puchowa jest lekka, miękka i sprężysta, więc bardzo wygodnie się na niej odpoczywa.
  • poduszki wełniane – będą idealnym wyborem dla osób, które cenią ciepło i to bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz. Poduszki wełniane są bardzo wytrzymałe, trwałe i wygodne. Świetnie sprawdzą się u osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne. Poduszki z tym wkładem mają dobrą przewiewność i są bardzo miękkie.
  • poduszki z pierza – ten rodzaj wypełnienia kultowy był za czasów naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Jest to naturalne wypełnienie, które niestety może uczulać.  Poduszki z pierza charakteryzują się dużą lekkością i wygodą. Wykonane są z puchu gęsiego, który został wcześniej oczyszczony, wysterylizowany i wysuszony. Dzięki takim zabiegom, pierze nie ma żadnego zapachu.
  • poduszki syntetyczne – są świetnym zamiennikiem dla osób, które z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą korzystać z produktów naturalnych, wypełnionych pierzem, wełną czy puchem. Świetnie sprawdzą się u osób z różnymi alergiami czy wrażliwą skórą. Są bardzo miękkie i wytrzymałe, nie ulegają odkształceniom. Dodatkowo można je bez obaw prać w pralce, co ułatwi zachowanie higieny snu!

Kup dobry materac!

Oprócz dobrze dobranej poduszki musisz koniecznie zadbać o podłoże, na którym odpoczywasz. Świetnej jakości materac sprawi, że Twoje mięśnie będą cały czas odpoczywać, a organizm będzie gotowy na nowy dzień. Pamiętaj, że ta zasada dotyczy również dzieci. Materace im dedykowane są najczęściej wykonywane z różnych pianek. Najodpowiedniejszym przykryciem będzie pościel bawełniana 140×200, a poduszka powinna mieć wymiary 50×60 centymetrów. Świetnym rozwiązaniem będzie poduszka antyalergiczna, ponieważ dziecko może zacząć mieć alergię w każdym wieku!