Niestety spora część z nas nie przepada za nauką, a tym bardziej za monotonnym powtarzaniem w kółko tego samego materiału. Wielu uczniów i studentów zastanawia się więc, w jaki sposób można skrócić czas nauki, a przy tym sprawić, aby była ona skuteczna i efektywna. Na szczęście istnieje masa rozwiązań, które wspomagają proces nauki oraz wspierają zapamiętywanie materiału – niezależnie od tego, czy uczysz się aktualnie matematyki, fizyki czy języka polskiego. Każdy z tych sposobów pozwoli Tobie znacznie skrócić czas nauki.

Pozbądź się wszystkiego, co Cię rozprasza podczas nauki

Często nasza nauka wygląda w ten sposób, że siadamy do przygotowanych materiałów z myślą o naprawdę intensywnej i efektywnej pracy, jednakże już po kilku minutach możemy przyłapać się na przeglądaniu zawartości telefonu. Jak myślisz – dlaczego tak się dzieje? Być może dlatego, że Twój telefon jest bardziej interesujący niż to, czym faktycznie masz się zająć. W takim przypadku należy przed rozpoczęciem nauki pozbyć się z najbliższego otoczenia wszystkiego, co może Cię rozpraszać, w tym właśnie telefon. Najlepiej będzie, jeśli dodatkowo wyłączysz w nim internet. Wtedy podczas nauki nie będą przeszkadzały Ci dźwięki ewentualnych powiadomień oraz wiadomości. Warto także schować laptop, jeśli nie będziesz z niego korzystać w trakcie nauki. Ponadto w pomieszczeniu, w którym się uczysz, powinna panować cisza i spokój, które pozwolą Tobie skoncentrować się na danym zakresie materiału.

Przetwarzaj materiał na własny język

Sposoby na szybszą i efektywniejszą naukęPodstawą każdej efektywnej nauki jest przetwarzanie materiału na własny język. Takie działanie pozwoli Tobie lepiej zapamiętać to, czego się właściwie uczysz. Nie warto wkuwać na siłę – jeśli zrozumiesz to, co aktualnie przerabiasz, o wiele dłużej pozostanie to w Twojej pamięci. Poza tym po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, że język pisany różni się od tego, którym mówimy. Każdy z nas ma bowiem nieco inny zasób słownictwa i inny sposób mówienia. Dlatego też nie ma sensu zapamiętywać słowo w słowo zdań przeczytanych w książce. Prawdopodobieństwo tego, że będziemy w stanie samodzielnie je odtworzyć z pamięci, wynosi prawie zero. Uświadom w końcu sobie, że wkuwanie jest najgorszym sposobem uczenia się. Jeśli mamy jakąś wiedzę do zapamiętania, powinniśmy się nią bawić! W innym wypadku nasza nauka będzie nudna, monotonna oraz mało efektywna. W celu szybszego zapamiętania danego materiału wiele osób wymyśla śmieszne historie lub powiedzonka, dzięki którym jest im łatwiej przyswoić konkretny zakres wiedzy. Może ty też spróbujesz tego sposobu?

Rób częste przerwy

Wiadomo, że czas nas goni, ponieważ do nauki przystępujemy zawsze na dzień przed ważnym sprawdzianem lub egzaminem, jednakże nie oznacza to, że mamy ciągiem katować swój umysł tak dużym zakresem materiału. Wydaje nam się, że jedynie taka metoda nauki przyniesie nam szybkie rezultaty. Jesteśmy w dużym błędzie, gdyż okazuje się, iż wręcz wskazane jest robienie sobie częstych, ale krótkich przerw. Badania wykazują, że najlepiej zapamiętujemy przez pierwsze i ostatnie 20 minut nauki. To co jest w środku zazwyczaj nam umyka i najtrudniej jest nam przyswoić. Ponadto jeśli mamy do przyswojenia sporą ilość wiedzy, warto podzielić ją na części, a po każdej z nich zrobić sobie krótką przerwę. Pamiętaj, że pamięć nie lubi pośpiechu, a informacje powinni mieć czas na, żeby mogły się utrwalić w naszej głowie.

Mów na głos

Nic tak dobrze nie pomaga w zapamiętywaniu materiału jak mówienie na głos tego, czego chcemy się nauczyć. Badania wykazują, że najlepszy sposobem na naukę jest właśnie opowiadanie oraz tłumaczenie materiału innej osobie, nawet jeśli ona Cię w ogóle nie słucha. Dlatego też równie dobrze sprawdza się mówienie do samego siebie. Taka metoda wyraźnie zwiększa Twoje szanse na zapamiętanie danego zakresu materiału. Ciekawym rozwiązaniem jest także nagrywanie tego, co mówimy, a następnie odsłuchiwanie nagrania. Łączenie kilku metod przyswajania wiedzy jest również jednym ze sposobów efektywnej nauki. Warto zatem w ten proces angażować zarówno zmysł wzroku i słuchu. Samo czytanie suchego tekstu na niewiele Ci się zda.

Stwórz mapę myśli

Inną interesującą techniką skutecznej nauki jest tworzenie map myśli. Stosowanie tego typu metody nie tylko sprawia, że proces nauki jest efektywniejszy, ale także przyjemniejszy. Ponadto graficzny sposób przedstawienia danego zakresu materiału jest w szczególności korzystny dla tzw. wzrokowców, którzy mają lepszą pamięć wizualną od innych. Jak natomiast sporządzić taką mapę myśli? Przede wszystkim w samym centrum mapy umieść słowa-klucze, które stanowią najistotniejszy element poruszanego zagadnienia. Muszą one automatycznie rzucać nam się w oczy, dlatego też nie warto żałować sobie kolorów na naszej mapie. Następnie strzałkami zaznacz sobie poszczególne powiązania między konkretnymi zjawiskami dotyczącymi danego zakresu wiedzy. Staraj się przy tym zachować przejrzystą strukturę mapy myśli. Elementy ważniejsze akcentuj zapisem z dużych liter, a te mniej istotne – mniejszymi literami. Tak sporządzona mapa myśli może sprawić, że nawet najnudniejsza dla Ciebie tematyka stanie się bardziej interesująca, a przede wszystkim bardziej zrozumiała.

Zadbaj o sen

Istotnym detalem każdej efektywnej nauki jest również zdrowy sen! Nie należy nigdy do pomijać, a pod żadnym pozorem nie wolno zarywać nocek w celu “douczenia się” danego zakresu materiału. Gdy jesteśmy zmęczeni i ospali, efektywność naszej nauki jest znikoma. Dlatego też lepiej położyć się spać i wstać rano nieco wcześniej, jeśli chcemy jeszcze powtórzyć materiał i utrwalić przyswojoną wiedzę. Warto również zadbać o prawidłową higienę swojego snu. W tym celu zainwestuj w dobry jakościowo materac oraz inne akcesoria sypialniane dostępne pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl. Natomiast na tej stronie: https://lifestyleonline.pl znajdziesz więcej wskazówek dotyczących zachowania zdrowego oraz treściwego snu.

Choć istnieje naprawdę wiele sposobów na to, jak można skrócić i uskutecznić proces nauki, najważniejsze w tym wszystkim są zawsze chęci oraz odpowiednia motywacja! Jeśli przystępujemy do nauki bez prawidłowego podejścia, nawet zastosowanie powyższych metod nie sprawi, że automatycznie wchłoniesz wiedzę. Należy zatem traktować naukę jako zabawę oraz coś pożytecznego niż jako nieszczęsny obowiązek.

Przeczytaj także: Który materac dla nastolatka będzie dobrym wyborem?