Mniej więcej raz w roku powinniśmy wykonywać rutynowe badania krwi, dzięki którym możemy upewnić się, że z naszym zdrowiem wszystko w porządku. Jest to forma dbania o siebie. Niestety, nie wszyscy przykładają wagę do regularnych kontroli. Rezygnują z nich nawet wtedy, gdy są one naprawdę potrzebne. Kiedy tak właściwie należy zapisać się na badania krwi? Sprawdź sam!
Na czym polegają badanie krwi?
Podstawowe badania krwi określamy jako morfologię. To niezwykle przydatne narzędzie, które dostarcza wiele informacji o stanie zdrowia pacjenta. Polega przede wszystkim na pobraniu dawki krwi, która następnie jest szczegółowo analizowana. Stwierdza się między innymi ocenę ilościową oraz jakościową krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi. Oprócz tego dostajemy też wiadomości o stężeniu hemoglobiny zawartej w erytrocytach czy ich objętość. Nierzadko z morfologią wykonuje się też inne badania, takie jak pomiar glukozy we krwi, czyli tzw. glikemię. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o innych badaniach i kiedy należy je przeprowadzić, odwiedźmy stronę https://zdrowotny24.pl/.
Czego możemy się dowiedzieć z badań krwi?
Badania krwi to prawdziwe źródło informacji. Posiadając dane zebrane z analizy krwinek czerwonych, białych czy też płytek krwi, możemy określić bardzo wiele rzeczy. Po badaniach krwi widzimy, czy pacjent nie ma żadnych niedoborów. Porównując wyniki do ogólnie przyjętej normy, możemy określić, czy dana osoba nie zmaga się czasem z niedoborem żelaza, niedoborem kwasu foliowego czy też niedoborem witaminy B12. Te wiadomości stwierdza się na podstawie liczby i wielkości czerwonych krwinek. Oprócz tego na podstawie morfologii na pewno dostrzeżemy też ewentualne infekcje, choroby autoimmunologiczne, choroby krwi czy stany zapalne. Badania krwi są szczególnie ważne w przypadku anemii, ponieważ dostarczają szczegółowe informacje o tym stanie. Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli wyniki odbiegają od normy, aby potwierdzić daną chorobę czy infekcje, wciąż należy skonfrontować je z wywiadem z pacjentem, jego rzeczywistymi objawami oraz innymi badaniami. Dopiero po uzyskaniu pełnego wglądu można wysnuć dalsze wnioski. Nie zapominajmy też o tym, że pacjenci nie powinni analizować wyników samodzielnie, tylko skonsultować je ze swoim lekarzem rodzinnym.
Kiedy warto zrobić badania krwi?
Badania krwi są istotną częścią profilaktyki, ponieważ pomagają w porę wykryć ewentualne choroby czy infekcje. Miejmy na uwadze, że niektóre choroby czy choroby nie mają od razu zauważalnych objawów. Właśnie dlatego to takie ważne, aby zapisać się na morfologię nawet wtedy, gdy nie widzimy dużych zmiany w naszym samopoczuciu. Jeśli badania nic nie wykryją, możemy być spokojni i w pełni cieszyć się dobrym zdrowiem. Gdy jednak wyniki pokażą coś, co wzbudzi nasz niepokój, mamy szansę na to, aby zareagować i sprawnie poradzić sobie z daną dolegliwością. Uważa się, że optymalna częstotliwość, w jakiej morfologia krwi powinna być przeprowadzana, to raz w roku. Są jednak przypadki, w których silniej możemy odczuwać potrzebę wykonania badań. Kobiety w ciąży regularnie mają wykonywaną morfologię. Podobnie jest w przypadku osób, które cierpią na przewlekłe choroby – regularne badania krwi to forma trzymania ręki na pulsie, jeśli chodzi o ich stan. Może się zdarzyć, że to niepokojące objawy spowodują, że będziemy chcieli zapisać się na takie badania. Oznaki, przy których warto zapisać się na przeprowadzenie morfologii, to:
- spadek odporności, częste infekcje,
- osłabienie, zmęczenie
- zmiana masy ciała,
- częste pojawianie się siniaków.
Te dolegliwości mogą świadczyć o tym, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Jeśli je doświadczamy, nie zwlekajmy z udaniem się do lekarza. Badania krwi dostarczą niezbędne informacje na temat naszego samopoczucia, a do tego wskażą, w czym tkwi problem. Dzięki temu będziemy mogli zająć się leczeniem i szybko powrócić do lepszego zdrowia. Warto pamiętać też o tym, że są sytuacje, w których wykonanie badań krwi jest odradzane – mowa tu o okresie tuż po przeziębieniu czy innej infekcji. Wynika to z tego, że obecność bakterii czy wirusów w naszym organizmie może zmienić ostateczny wynik.
Gdzie zapisać się na badania krwi?
W Polsce nie ma problemu z dostępnością morfologii. Istnieje wiele punktów diagnostycznych, do których możemy wybrać się na przeprowadzenie badania. Jeśli idziemy bez skierowania, będzie nas to kosztowało zaledwie kilkanaście złotych. W przypadku zalecenia od lekarza badanie jest zupełnie darmowe. Często wyniki dostępne są jeszcze tego samego dnia. Obecnie możemy sprawdzić je w internecie, co jest wygodne. Gdy już je dostaniemy, nie zapomnijmy umówić się na wizytę do lekarza – on zinterpretuje informacje i potwierdzi istnienie dolegliwości czy chorób. Lepiej zrezygnujmy z samodzielnego czytania wyniku, jeśli się na tym nie znamy, ponieważ może wysnuć błędne wnioski.
Jak przygotować się do pobierania krwi?
Zanim udamy się na badania krwi, warto wiedzieć, jak odpowiednio się do nich przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że przed pobraniem krwi powinniśmy być na czczo. Oznacza to, że na kilka godzin przed wizytą w punkcie diagnostycznym nie wolno jeść. Możemy jedynie napić się wody. Z tego względu badanie najlepiej wykonać rano. Unikajmy też spożywania alkoholu na kilka dni przed. Po pobraniu krwi możemy być osłabieni, dlatego warto zrezygnować z niepotrzebnych aktywności tego dnia. Postarajmy się odpocząć – najbardziej komfortowo będzie nam w naszej własnej sypialni. Udany wypoczynek będzie gwarantowany, jeśli posiadamy dobrze dopasowany materac. To dzięki niemu bowiem nasze ciało może się w pełni odprężyć. Świetną opcją są materace termoelastyczne, które indywidualnie dopasowują się do użytkownika tak jak https://hilding.pl/kategoria/materace-termoelastyczne/. Inne modele znajdziemy na stronie https://www.sleepmed.pl/.
Dzięki badaniom krwi wiemy, czy z naszym organizmem jest wszystko w porządku, czy też musimy zwrócić na coś szczególną uwagę. Jest to niezwykle cenna wiedza, która pozwoli nam zadbać o swoje zdrowie. Udajmy się na rutynowe badania krwi – to coś, co potrwa zaledwie kilka minut, a dostarczy nam wiele szczegółowych informacji o naszym stanie.
Materiał partnera Sleepmed.pl