Różne badania pokazują, że w ostatnich dwóch latach znacznie zwiększyła się liczba osób w wieku poniżej osiemnastego roku życia, które zaczęły czytać książki. Jest to dla nas bardzo dobre, ponieważ w mniemaniu wielu osób dorosłych, osoby młode nie robią nic innego, tylko siedzą ze smartfonem w dłoni lub grają po nocach w różne gry. Teraz śmiało, można powiedzieć, że młodzi ludzie robią jeszcze coś — czytają! A co dokładnie? Po jakie gatunki sięgają? Czy te pozycje książkowe, które „są im dedykowane” są zarezerwowane tylko młodzieży? Tego dowiesz się w artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Po jakie gatunki książkowe najczęściej sięga młodzież?

Młode osoby, które nie obchodziły jeszcze osiemnastych urodzin, sięgają po naprawdę różne gatunki literackie, co nas bardzo cieszy! Oczywiście ich preferencje często mogą się różnić, a jest to zależne od indywidualnych zainteresowań i gustu danego czytelnika. Poniżej przedstawimy kilka gatunków, po które najczęściej sięgają młode osoby!

Science fiction

Literatura fantastyczna — czy tylko dla młodzieżyKsiążki z gatunku science-fiction skupiają się przede wszystkim na przyszłości i technologii. Cała akcja bardzo często dzieje się w kosmosie lub w dystopii, czyli miejscu raczej nieprzyjaznym człowiekowi. Cieszą się one bardzo dużą popularnością wśród młodych osób, a jest to spowodowane niecodziennością tematyczną, której na co dzień nie doświadczają. Świetnym przykładem jest znana całemu światu książka autorstwa Suzanne Collins pt. „Igrzyska śmierci”. Książka ta opowiada o nastoletniej Katniss, która ciekawym zbiegiem okoliczności musi reprezentować swój dystrykt na „Głodowych Igrzyskach”, które w jej dystopijnym państwie — Panem — są organizowane co roku. Igrzyska są formą rozrywki dla reszty kraju. Co się dalej stanie z Katniss? Tego dowiesz się, czytając „Igrzyska śmierci”! Co ciekawe, powstały dalsze części książki oraz adaptacje filmowe, więc tym bardziej polecamy zapoznać się z tą historią!

Romans

Wiek nastoletni to ten czas w życiu młodego człowieka, kiedy doświadcza on pierwszych miłości oraz zawodów miłosnych, dlatego młodzież tak często sięga po literaturę romantyczną. Nastolatkowie bardzo często chcą się utożsamiać z bohaterami, którzy są szczęśliwie zakochani lub doświadczają pierwszych poważnych uczuć. W książkach zazwyczaj jest to pokazane w sposób zbyt idealny i nie oddaje prawdziwego życia, więc trzeba mieć to koniecznie na uwadze! Jednak młode osoby bardzo często sięgają właśnie po ten gatunek literacki, a my serdecznie polecamy serię książek „Selekcja” autorstwa Kiery Cass. Pierwszy tom, którego tytuł brzmi „Rywalki”, opowiada przebieg Eliminacji, czyli konkursu, w którym z trzydziestu pięciu wcześniej wybranych dziewcząt, jedna zostanie żoną przystojnego i czarującego księcia Maxona. Cała powieść napisana jest z perspektywy Americi Singer, która nie marzy o księciu, a w Eliminacjach znalazła się tylko i wyłącznie z powodu pewnego zdjęcia… Jeśli zainteresował Cię ten opis, to serdecznie polecamy przeczytać całą serię, która opowiada o późniejszych losach kandydatek na żonę Maxona oraz jego członkach rodziny!

Kryminał i thriller

Historie, które kryją pełno sekretów, intryg, tajemnic i zagadek są z pewnością bardzo atrakcyjne nie tylko dla dorosłego czytelnika, ale również dla tego w wieku nastoletnim. Powieści kryminalne oraz thrillery oferują swoim odbiorcom niezapomnianych emocji, oraz napięcie. Czytelnicy mogą razem z głównymi bohaterami rozwiązywać jakąś zagadkę lub emocjonować się akcją. Świetnym przykładem kryminału dla młodzieży jest książka pt. „As pik” autorstwa Faridahy Àbíké-Íyímídé. Opowieść prowadzona jest z dwóch perspektyw — Devona oraz Chiamaki. Oboje chodzą do elitarnej szkoły i są tam jedynymi czarnoskórymi uczniami. Chociaż ich światy zupełnie się od siebie różnią, połączy ich jedno — walka z hejterem, który chce przewrócić ich życie do góry nogami. Na początku wszystko wydawało się głupim żartem, jednak bardzo szybko okazuje się, że prawda jest gorsza, niż Devon i Chiamaka myśleli… Jesteś ciekawy, co było dalej? Przeczytaj „As pik”, a na pewno się tego dowiesz, a my zapewniamy, że nie pożałujesz!

Fantastyka

Fantastyka jest najbardziej popularna wśród młodzieży i my naprawdę nie możemy się temu dziwić, ponieważ to, co oferuje ten gatunek po prostu, jest niesamowite! Magiczne stworzenia, bohaterowie posiadający różne moce, królestwa i różne intrygi — czy można chcieć czegoś więcej? Jedną z ciekawszych pozycji, jest seria książek pt. „Dotknij mnie”, której autorką jest Tahereh Mafi. Cykl rozpoczyna książka o tym samym tytule i opowiadana jest z perspektywy nastoletniej Juliette, która od dokładnie 264 dni zamknięta jest w zakładzie dla obłąkanych. Spowodowane jest to jej przypadłością — nie może nikogo dotykać, ponieważ jej dotyk zabija, powodując ogromny ból ofierze. W trakcie jej pobytu do jej celi trafia pewien chłopak — Adam, który na początku jest twardym orzechem do zgryzienia, ale ostatecznie bardzo jej pomaga. Kiedy w końcu uwalniają Juliette i Adama, okazuje się, że chłopak jest żołnierzem Przywrócenia, czyli państwa, które obecnie panuje na świecie. Juliette trafia do siedziby Warnera — psychopatycznego nastolatka, który chce ją wykorzystać jako swoją broń, ale czy to prawda? Tego dowiesz się, czytając „Dotknij mnie” oraz jej następne części!

Czy literaturę fantastyczną czytają tylko nastolatkowie?

Nie, literatura fantastyczna nie jest czytana tylko przez nastolatków. Chociaż młodzież często sięga po książki z tego gatunku, to literatura fantastyczna jest popularna wśród czytelników w różnym wieku, włączając w to dorosłych. Tak, jak inne gatunki literackie, fantastyka również ma różne „levele”, więc można różne pozycje dostosować bezpośrednio do wieku. To nie oznacza oczywiście, że osoby dorosłe nie mogą czytać książek, które były pisane z myślą o młodzieży. Natomiast książki dedykowane dorosłym czytane przez młode osoby, to już inna sprawa, ponieważ takie pozycje najczęściej zawierają trudne sceny, które mogą być nieodpowiednie dla młodszego czytelnika.

Czytać książki można w wielu miejscach, jednak naszym zdaniem, jednym z najwygodniejszych z nich jest łóżko, o których więcej możesz przeczytać na stronie: https://sprezynowe-materace.pl/. Możesz postawić na jeden z materacy z technologią Airforce, o której dowiesz się więcej tutaj: https://www.sleepmed.pl/technologia-airforce/. Nie zapomnij również o wygodnym wezgłowiu, o który będziesz mógł się oprzeć podczas czytania książki. My szczególnie polecamy ten model: https://hilding.pl/produkt/wezglowia/ladylike/. Pamiętaj, że czytanie książek to sama przyjemność, a to, po jaki gatunek sięgniesz, zależy tylko od Ciebie!

Materiał partnera Sleepmed.pl