Współczesny świat jest pełen wyzwań oraz presji – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Zmagamy się ze sprawami niecierpiącymi zwłoki, przez co jesteśmy zestresowani, a także przemęczeni. Czy można coś z tym zrobić? Jak się okazuje, w dzisiejszych czasach można wyróżnić self-care. Obecnie uważany jest on jako kluczowy element utrzymania równowagi w życiu pod kątem fizycznym oraz psychicznym. Oto garść informacji, dzięki którym dowiemy się, na czym to polega oraz dlaczego warto to rozważyć!
Na czym dokładnie polega self-care?
Idea self-care może oznaczać kilka kwestii, jednak najprościej rzecz ujmując, odnosi się do dbania o siebie oraz swoje potrzeby. Stanowi swego rodzaju miłość do siebie, która przekłada się na dobre traktowanie ciała i umysłu. A na jakich obszarach koncentruje się self-care? Głównie uwzględnia się tutaj:
- odżywianie – właściwa podaż wody i dobra dieta dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspomaga energię, wpływa na funkcje umysłowe, a także ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie
- opiekę medyczną – w ramach self-care możemy zadbać o swoje zdrowie, wystarczy zaplanować regularne badania oraz podjąć odpowiednie kroki do poprawy aktualnego stanu zdrowia, co przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia,
- pielęgnację skóry – stan naszej skóry często odzwierciedla ogólne zdrowie i samopoczucie człowieka, dlatego warto zadbać o nią na co dzień,
- relaks – to fundamentalny sposób na złagodzenie stresu, regenerację organizmu i poprawę ogólnego samopoczucia, stabilności i przewidywalności, co może być szczególnie korzystne dla stabilności emocjonalnej, która jest niezwykle ważna w self-care.
- tworzenie rutyny w ciągu dnia – dostarcza ona poczucie
Nie da się zaprzeczyć, że self-care jest ważną praktyką, jednak możemy ją interpretować po swojemu. Stanowi idealny punkt wyjścia do ustalenia programu samoopieki, który będzie odpowiednio do nas dopasowany. A dlaczego najczęściej decydujemy się na jego wdrożenie?
Jakie są główne powody wdrażania self-care w swoją codzienność?
Często nie obchodzi nas to, w jaki sposób spędzamy swój dzień – najważniejsze, aby wszystkie obowiązki były wykonane. Odhaczając każdy kolejny punkt z listy, czujemy wciąż narastające zmęczenie psychiczne oraz fizyczne. Coraz mniej rzeczy nam się chce, a także tracimy satysfakcję z wykonanych czynności. Nic zatem dziwnego, że za główne powody wdrażania self-care w naszą codzienność uznaje się:
- wysokie wymaganie społeczne i zawodowe, gdyż czujemy presję społeczną oraz chcemy osiągać coraz wyższe cele,
- ciągłe ekspozycje na bodźce, które wynikają z wielozadaniowości czy licznym informacjom, które docierają do nas z każdej strony,
- problemy emocjonalne, które często są związane z odczuwalną samotności, przepracowaniem lub też niezrozumieniem przez społeczeństwo.
Tak naprawdę istnieje wiele aspektów, dla których self-care staje się idealnym rozwiązaniem do utrzymania zdrowia psychicznego i fizycznego, a także zrównoważonego życia. Stanowi swego rodzaju inwestycję w siebie, która przynosi korzyści zarówno teraz, jak i w przyszłości. A jak można wprowadzić self-care?
W jaki sposób wprowadzić self-care? Oto sprawdzone metody!
O self-care można wiele powiedzieć – jednak jak to wygląda w praktyce? Mamy tutaj do czynienia z licznymi sposobami, które mogą nam w tym pomóc. Jedne z nich są bardziej znane, a inne mniej. Jednak nie da się zaprzeczyć, że idea ta obejmuje głównie:
- czas dla siebie, który obejmuje wygospodarowanie w ciągu doby kilku godzin przeznaczonych np. na czytanie, relaks, spacer czy wykonywanie hobby,
- aktywność fizyczną, gdyż ruch to zdrowie, a także świetna forma na poprawę ogólnego stanu zdrowia czy samopoczucia,
- relaks, który pozwoli na odprężenie się i ukojenie po całym, często pełnym napięcia dniu,
- znalezienie pasji, gdyż pozwala ona na samorozwój, a w ostateczności dostarcza radości i ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie,
- medytację, dzięki której zyskujemy lepszą kontrolę nad myślami oraz stanem emocjonalnym.
Istotnym czynnikiem w self-care jest także zdrowy sen. Mowa tutaj o wypoczynku, który sprawia, że rano budzimy się wypoczęci i pełni energii, a nasze ciało jest zregenerowane zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Aby móc już dziś zacząć się prawidłowo wypisać, warto w pierwszej kolejności postawić na wysokiej jakości podłoże do spania. Za najlepszą opcję obecnie uznaje się materac Legnica, który jest idealnie dopasowany do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika. Możemy go znaleźć w sklepach stacjonarnych, a także w sklepach internetowych, takich jak abcsnu.pl.
Dlaczego warto zainteresować się self-care?
Zainteresowanie self-care rośnie z roku na rok i nic dziwnego – w końcu stanowi kluczowy element utrzymania zdrowego stylu życia. A dlaczego warto poświęcić uwagę na praktyki związane z self-care? Jak się okazuje, jest to ważna kwestia w utrzymaniu zdrowia psychicznego i emocjonalnego. W dzisiejszych czasach na co dzień zmagamy się z licznymi czynnikami, które mogą negatywnie na nas oddziaływać. Praktyki takie jak medytacja, relaksacja czy wyrażanie emocji mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem, lękiem, a nawet depresją. Nie można zapomnieć także o poprawie zdrowia fizycznego. Wprowadzenie odpowiednich nawyków, które wiążą się m.in. z dietą, regularną aktywnością fizyczną czy efektywnym wypoczynkiem korzystanie wpływają na nasze samopoczucie i nie tylko. Co ciekawe dbanie o siebie wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Nic dziwnego, przecież aktywności, które przynoszą radość i satysfakcję, wspierają budowanie pozytywnego obrazu siebie. W przypadku self-care często mówi się także o:
- poprawie relacji społecznych w związku z rodziną, znajomymi czy współpracownikami,
- zapobieganiu wypaleniu zawodowemu, gdyż możemy zapewnić sobie chwile oddechu, która utrzyma motywację i energię w pracy,
- ogólnej poprawie jakości życia poprzez większej satysfakcji.
Praktyki self-care pozwalają nam zresetować umysł, znaleźć oddech w pędzącym świecie i skupić się na tym, co naprawdę istotne. Niejednokrotnie stają się narzędziem do radzenia sobie ze stresem, a także pomagają budować odporność psychiczną.
Przeczytaj także: Materac – najważniejszy element sypialni