Wiek nastoletni rządzi się swoimi prawami, ale trzeba pamiętać o zachowaniu równowagi. Konieczne jest, aby osoba dojrzewająca miała dobre środowisko do rozwoju i działania. Ważne jest, aby stworzyć nastolatkowi przestrzeń, w której będzie mógł rozwijać swoje pasje i hobby. W dzisiejszych czasach bardzo często młodzież spędza dużo czasu przed laptopem, oglądając różne filmy i seriale lub przed telewizorem, grając w różne gry. Należy im uświadomić, że koniecznie muszą znaleźć balans, który pozwoli im zachować dobre zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Jak powinna wyglądać aktywność fizyczna u nastolatka?

Dlaczego nastolatek unika sportu?

Bardzo często chęć rodziców, aby ich dziecko zaczęło się więcej ruszać, sprawia nastolatkowi wiele dyskomfortu i doprowadza do kłótni. Pierwszym krokiem, aby dowiedzieć się, z czego bierze się ta niechęć, jest oczywiście rozmowa. Skąd u dzieci brak zainteresowania aktywnością fizyczną?

  • Dzieci w wieku nastoletnim przeżywają w swoich organizmach prawdzie bitwy hormonów i sprzecznych uczuć. Pierwszym powodem, dlaczego nastolatek nie chce się ruszać, jest jego lenistwo, które może wynikać z braku motywacji. Nastolatek może tak naprawdę nie wiedzieć, dlaczego ma wyjść z domu na spacer lub biegać za piłką na boisku. Jeśli wytłumaczysz mu, że to dla jego dobra i dzięki temu poprawi się jego kondycja oraz zdrowie, to jest duże prawdopodobieństwo, że Cię posłucha!
  • Wstyd przed znajomymi może być kolejnym powodem, dlaczego Twój nastolatek nie chce uprawiać żadnego sportu. W tym wieku dzieci bardzo często są mocno podatne na zdanie swoich znajomych i przyjaciół, więc kiedy ktoś mu powie coś nieprzyjemnego, coś, co jest jednocześnie związane z aktywnością fizyczną, to może go to tak mocno zniechęcić, że resztę życia ma ochotę spędzić we własnym pokoju.
  • Nastolatkowie bardzo często mają problemy z rozpoczęciem ćwiczeń, ponieważ nie mają kompana, który by im w tym towarzyszył. Jeśli jesteś zmartwionym rodzicem, to możesz zapisać swojego nastolatka na jakieś zajęcia grupowe, np. treningi z piłki nożnej czy siatkowej. Pamiętaj jednak, aby wcześniej zapytać go o zdanie! Jeśli chcesz być dla swojego dziecka przykładem, to możesz zacząć uprawiać jakąś aktywność razem z nim! To na pewno zmotywuje go do kontynuowania sportu!
  • Jak powinna wyglądać aktywność fizyczna u nastolatka?Kiedy już uda Ci się namówić swojego nastolatka na jakiś sport, to może się on szybko zniechęcić, widząc, że nie uzyskuje takich wyników, jakie by chciał. Powinieneś mu wtedy wytłumaczyć, że nie wyniki są najważniejsze, a jego zdrowie i dobre samopoczucie. Koniecznie powiedz mu, że jeśli będzie ciężko pracować, to z pewnością za jakiś czas zobaczy upragnione wyniki!
  • Kolejnymi rzeczami, które mogą zniechęcić nastolatka do uprawiania sportu, jest przymus oraz niezdrowa rywalizacja. Pamiętaj, że powinieneś namówić swoje dziecko do spróbowania jakiegoś sportu, ale nigdy go do niego nie zmuszaj! Podobnie jest z prośbą o posprzątanie pokoju – jeśli każesz dziecku to zrobić, będzie bardzo niechętny, ale kiedy sam zauważy bałagan, zapragnie samodzielnie go posprzątać.
  • Jeśli Twoje dziecko nigdy nie było dobrze edukowane o sporcie, ważności aktywności sportowej czy jego wpływie na zdrowie, to nie dziw się, że nastolatek nie wie, po co ma zacząć się ruszać. Koniecznie mu to wytłumacz, a może zobaczysz pożądane efekty!
  • Podobnie, jak wiedza o dobrych stronach sportu, dziecko musi być świadome konsekwencji, jakie mogą się pojawić, jeśli będzie prowadzić tylko siedzący tryb życia. Porozmawiaj z nim o tym, a jeśli nie będzie Cię słuchać, to możesz poprosić o pomoc lekarza, który uświadomi nastolatkowi, do czego może doprowadzić jego brak aktywności fizycznej.
  • Może Twoje dziecko uważa, że nie ma odpowiedniego sprzętu w domu, który pomógłby mu w podjęciu aktywności? Wyprowadź go z tego błędu! Prawie w każdym domu znajdzie się choć jedna piłka, rower czy rolki, a to wszystko jest sprzętem sportowym! Jeśli naprawdę nie masz gdzieś na dnie szafy nic, co jest związane z uprawianiem sportu, to koniecznie zainwestuj w odpowiedni sprzęt! Twoje dziecko na pewno będzie Ci wdzięczne, jeśli zobaczy, że zależy Ci na poprawie jego zdrowia!
  • Jednym z największych problemów, które uniemożliwiają nastolatkowi podjęcie jakiejś aktywności fizycznej, jest brak czasu. Kiedy dziecko wychodzi chwilę po 7 rano z domu, aby zdążyć do szkoły, spędza w niej około 8-9 godzin i wraca do domu około 15-16, to już ma bardzo mało czasu na odrobienie lekcji i naukę. Dodatkowo nastolatek musi jeszcze coś zjeść i umyć się. Czasami nastolatek wysyłany jest na różne korepetycje, które mają mu pomóc zrozumieć dany temat omawiany w szkole. Bardzo często wygląda to tak, że po tych wszystkich czynnościach, dziecko jest już tak zmęczone, że nie ma siły dosłownie na nic i tylko marzy o położeniu się do łóżka. Znajdź ze swoim dzieckiem balans i może przestań oczekiwać, że z każdego przedmiotu będzie najlepsze w klasie. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby Twój nastolatek był zdrowy!

Jakie są pozytywne skutki uprawiania sportu?

Plusów aktywności fizycznej jest naprawdę sporo, a do najważniejszych można zaliczyć:

  • poprawę pracy serca, które już tak bardzo się nie męczy
  • poprawę ukrwienia mózgu
  • poprawę samooceny
  • poprawę takich cech, jak odwaga i optymizm
  • poprawę koncentracji, uwagi i funkcji intelektualnych
  • poprawę kondycji
  • poprawę wydajności płuc
  • poprawę uwapnienia kości
  • poprawę samopoczucia

Musisz również pamiętać o tym, że nastolatek potrzebuje odpowiedniego odpoczynku. Zapewnić mu to mogą materace termoelastyczne, które idealnie dopasowują się do sylwetki za pomocą ciepła ciała. Doskonałym dopełnieniem łóżka dziecka będą różne koce. Nie czekaj i już dziś stwórz wymarzoną strefę relaksu w pokoju swojego dziecka!

Przeczytaj także: