Sypialnia to miejsce, w którym możemy odpocząć i choć na chwile zapomnieć o problemach – zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Stworzenie dla siebie tak osobistej, wręcz intymnej przestrzeni gwarantuje spokój połączony z komfortowym wypoczynkiem, który odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Jak zatem urządzić sypialnię, która zapewni nam zdrowy sen, a jednocześnie będzie stanowić oazę spokoju? Oto kilka wskazówek!

Aranżacja sypialni a zdrowy sen

Sen, jak i komfortowy wypoczynek, a nawet relaks to ważne kwestie, które większość z nas pomija. Dlaczego? Najczęstszym powrotem jest brak czasu spowodowany przez natłok zadań i innych obowiązków. Warto jednak zaznaczyć, że odpoczynek w każdej formie odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu człowieka, gdyż pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Co więcej, pozytywnie oddziałuje na zdrowie poprzez właściwą regenerację oraz korzystny wpływ liczne reakcje zachodzące w organizmie. Z uwagi na to, warto już dziś postawić na wyjątkową aranżację sypialni. Powinna ona obejmować takie kwestie, jak:

  • styl wnętrzarski – najlepiej postawić na styl skandynawski, klasyczny lub industrialny,
  • kolory – sprawdzą się tutaj pastelowe i stonowane barwy, ułatwiające relaks,
  • dodatki – w postaci zdjęć, dywanu czy kolorowej pościeli.

Klimat w sypialni a zdrowy sen

Aranżacja sypialni to jedna kwestia, druga natomiast jest stworzenie w niej odpowiedniego klimatu. Jest to często pomijana kwestia, która może mieć znaczący wpływ na jakość, długość, a także głębokość naszego snu. Istnieje wiele czynników, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy, a do nich zaliczyć można:

  • temperaturę, która powinna mieścić się w przedziale od 16 do 19°C,
  • wilgotność powietrza, która powinna mieścić się w granicach 40-60%, co jest najkorzystniejsze dla naszego zdrowia i samopoczucia,
  • kurz gromadzący się na zasłonach, dywanie czy kocu, który przyczynia się do reakcji alergicznych, co obniża jakość snu,
  • rozproszone w powietrzu (np. nebulizatorem) olejki eteryczne, które wpływają w relaksujący sposób na organizm i ułatwiają zasypianie,
  • oświetlenie, które powinno być ciepłe i delikatne, aby nie zakłócić rytmu dobowego, a także wydzielania melatoniny.

Inną kwestią wpływającą na zdrowy sen jest łóżko. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że powinno być ono wyposażone w kilka podstawowych elementów. Jakich?

Materac – czym kierować się przy jego wyborze? 

Podstawowym elementem wyposażenia każdej sypialni są materace do spania. Tego typu produkty zostały stworzone specjalnie w celu zagwarantowania nam komfortowego oraz zdrowego wypoczynku. Jest to możliwe z uwagi na wyjątkowe właściwości, a także budowę. W ten sposób zapewnia najlepsze wsparcie anatomicznych kształtów ciała użytkownika, a jednocześnie niweluje dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Co więcej, materace odpowiadają za higieniczne i antyalergiczne warunki do spania, dzięki czemu sprawdzą się w każdej sypialni! Niestety, wybór tego rodzaju produktów wielu z nas przysparza dość duży problem. Zatem, co należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze? Do takich kwestii zalicza się:

  • wiek użytkownika, gdyż dostępne są modele zarówno dla dzieci, jak i nastolatków, par czy seniorów,
  • stan zdrowia, gdyż w ofercie znajdziemy modele ortopedyczne,
  • stopień twardości, które w dużej mierze wpływa na wsparcie ciała, a w ofercie znajdziemy modele miękkie, średnio twarde oraz twarde,
  • rodzaj wypełnienia, gdyż dostępne są produkty piankowe, sprężynowe i hybrydowe,
  • rozmiar, gdyż znajdziemy w ofercie modele niskie, średnie i szerokie.

Kołdra – kiedy warto w nią zainwestować? 

Innym, ale równie ważnym elementem wyposażenia łóżka jest kołdra do spania. To właśnie ona gwarantuje przyjemne otulenie ciała użytkownika w czasie snu, tym samym zapewniając wygodny sen. Co więcej, jej główną rolą jest zapewnienie komfortu termicznego, co oznacza, że zapobiega przegrzewaniu się ciała w gorące dni oraz wychładzania w zimne. Wybierając kołdrę do spania, w pierwszej kolejności powinniśmy uwzględnić takie parametry, jak:

  • rozmiar, czyli długość i szerokość poprzez dopasowanie jej do wymiarów materaca,
  • rodzaj wypełnienia, odpowiadający m.in. za właściwości antyalergiczne czy termoizolacyjne,
  • gramatura decyduje o grubości kołdry, a tym samym klasie ciepła, przez co możemy stwierdzić, czy dany model będzie lepszy na lato lub na zimę.

Poduszka – dlaczego jest niezbędna w łóżku? 

Jaką rolę w życiu człowieka odgrywa sypialnia?Współczesny rynek oferuje nam różnego rodzaju produkty, w tym poduszki. Można je podzielić na wiele rodzajów, w tym poduszki naturalne, syntetyczne czy piankowe. Decydując się na właściwy model, możemy zapewnić sobie komfortowy wypoczynek. Wszystko z uwagi na fakt, iż wspiera górne partie ciała, do których zalicza się głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Chcąc zakupić wysokiej jakości poduszkę do spania, warto postawić na odpowiedni:

  • rozmiar, czyli długość i szerokość,
  • wysokość, przez co unikniemy schorzeń kręgosłupa w odcinku szyjnym,
  • stopień twardości, który odpowiada za wsparcie i ułożenie głowy, a także kręgosłupa szyjnego,
  • rodzaj wypełnienia, który wpływa na wiele cech, w tym antyalergiczność.

Akcesoria sypialniane, o których warto pamiętać

Materac, kołdra czy poduszka to obowiązkowe elementy wyposażenia każdego łóżka – bez niech nie można się zdrowo wyspać. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko one mogą pozytywnie wpływać na jakość, długość czy nawet głębokość wypoczynku. Z uwagi na to, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy wyjątkowe akcesoria sypialniane, które świetnie sprawdzą się w każdej sypialni. Na rynku są dostępne w wielu wersjach, uwzględniając m.in. wygląd czy funkcję, dzięki czemu każdy z nas idealnie dopasować je do swoich osobistych potrzeb i preferencji. Do nich zalicza się:

  • pościel,
  • prześcieradło,
  • stelaż,
  • ochraniacz na materac.

Wielu z nas zapomina o tym, że na sen przeznaczamy średnio ⅓ swojego życia, czyli średnio około ośmiu godzin dziennie. W związku z tym warto już dziś zastanowić się nad komfortową sypialnią, która składa się m.in. z łóżka, szafy, komody czy innych mebli, które nam się przydadzą.

Przeczytaj także: