Od początku XX wieku technologia rozwinęła się w niewyobrażalny, wręcz imponujący sposób, przyczyniając się tym samym do licznych zmian w wielu dziedzinach – w tym  w medycynie. A w jaki sposób nowoczesne rozwiązania mogą wspomóc studentów medycyny, lekarzy, a nawet pacjentów? 

Druk 3D

Druk 3D, inaczej przestrzenny, to polega na tworzeniu za pomocą specjalnych drukarek trójwymiarowych przedmiotów. Można dzięki nim stworzyć wiele przedmiotów – w tym także protezy i implanty. Są one produkowane ze specjalnych materiałów i indywidualnie dopasowane do pacjenta. Oprócz tego możliwe jest wydrukowanie sprzętu do rehabilitacji, które niczym materac termoelastyczny, poprawia komfort poszkodowanego oraz przyspiesza powrót do zdrowia. Pozwala na drukowanie modelu ludzkiego serca z danymi wadami i przerostami, a także planowanie przedoperacyjne.

Aplikacje na telefon

Są dostępne na każdy telefon i mają za zadanie przypominać pacjentowi o zażyciu leków. Jednak innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie leczenia dzieci jest MEYKO, czyli urządzenie przypominające małą zabawkę, która może bezprzewodowo łączyć się za pomocą aplikacji na smartfonie z harmonogramem leczenia.

Jak technologia zmienia medycynę?Robotyka w medycynie

Za pomocą robotów lekarze mogą operować miejsca, do których ciężko się dostać. Jednak wyróżnić się także autonomiczny robot szpitalny (TUG), który jest w stanie dostarczyć pacjentom żywność i lekarstwa. Porusza się samodzielnie po szpitalu.

Innowacyjne oprogramowanie

Nowoczesne oprogramowanie skutecznie organizują pracę wielu jednostek medycznych – w tym szpitali czy przychodni. Jednak prawdziwą rewolucją jest stworzenie okularów pływackich, które podczas wysiłku wspierają dane dotyczące tętna i nie tylko. Sprawdza się to u wielu pacjentów w czasie rehabilitacji, a także podczas zarządzania treningami.

Wirtualna rzeczywistość

Wirtualna rzeczywistość to trójwymiarowy obraz, który został stworzony komputerowo. Może przedstawiać różne przedmioty, obiekty, a nawet wydarzenia. Najczęściej wykorzystywany do gier, jednak sprawdza się również w przypadku szkoleń medycznych oraz kształcenia studentów medycyny. Pozwala na odzwierciedlenie ludzkie organizmu i poprzez eksperymentowanie, a także uczenie się na błędach – zdobywanie doświadczenia.

Dzięki wielu odkryciom oraz rozwoju technologii możliwe jest nie tylko skuteczniejsze leczenie, ale także wydłużenie ludzkiego życia. Tak naprawdę rewolucja dzieje się na naszych oczach i to już nie jest science-fiction, ale prawdziwe życie!

Przeczytaj także: