Niepokój i lęk – to uczucia, które często nam towarzyszą. Zwłaszcza w ostatnich latach poziom osób, które nie umieją poradzić sobie z tymi emocjami, znacząco wzrósł. Wielu z nas cierpi z powodu stresu, który z czasem przemienia się w przewlekły stres, atakujący nas w najmniej nieodpowiednich momentach. Czy można sobie z nim poradzić? Poznaj nasze sposoby na walkę ze stresem!

Czym jest stres?

Stres to reakcja naszego organizmu na przerażające nas sytuacje oraz wyzwania, którym mamy problem sprostać czoła. Odpowiada za reakcję hormonów w naszym organizmie – kortyzolu i, które działają na najwyższym obrotach, ponieważ organizm czuje się, jakby był w zagrożeniu.

Jakie konsekwencje niesie ze sobą przewlekły stres?

Przewlekły stres to uczucie, które wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Wynika to z faktu, że na dłuższą metę stres ma niszczące działanie na nasz organizm. W pierwszej chwili może być postrzegany jako motywacja do zrobienia czegoś, jeśli jednak tendencja stresowa się utrzymuje, szybko przerodzi się to w negatywne uczucie, które znacząco utrudnia nam funkcjonowanie. Należy szczególnie mieć na uwadze zarówno siebie, jak i naszych bliskich, bowiem stresu nie widać na pierwszy rzut oka. W wielu przypadkach mogą towarzyszyć mu takie objawy jak:

  • Przewlekły stres - czy można sobie z nim poradzić?zmęczenie organizmu,

  • spadek odporności,

  • zaburzenie układu pracy nerwowego,

  • drażliwość, zdenerwowanie,

  • kłopoty z zaśnięciem,

  • ataki paniki,

  • drganie powiek czy innych części ciała,

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego,

  • nadciśnienie,

  • zaburzenia psychiczne, lęki,

  • ból głowy,

  • przyspieszone bicie serca.

Co wzmaga stres?

Wszyscy wiedzą, że stres to nic dobrego – jeśli zatem wykonujemy czynności, które mogłyby zwiększyć nasz poziom niepokoju, na jakiś czas z nich zrezygnujmy. Stres mogą potęgować takie elementy jak: nieodpowiednie miejsce pracy, toksyczne relacje, brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, rezygnowanie z relaksu, traumatyczne wydarzenia. Co więcej, przyspieszone bicie serca możemy zauważyć też po wpływie kawy. Zawarta w niej kofeina powoduje, że stajemy się pobudliwi i pochopni. Nieobojętne dla naszego organizmu będą również używki.

Techniki relaksacyjne

Jeśli sami nie wiemy, jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami, powinniśmy sięgnąć po sprawdzone techniki, które na nowo nauczą nas, jak kontrolować stres. Techniki relaksacyjne będą odpowiednie dla każdego, niezależnie od wieku. Stanowią świetny wybór na początek – dzięki nim w łatwy sposób zmniejszymy odczuwany przez nas niepokój. Metoda relaksacyjna, która często jest wykorzystywana, to medytacja. Ta praktyka umożliwia nam odcięcie się od przyziemnych spraw, w tym od stresu i skupienie się na tym, co znajduje się wewnątrz nas. Dzięki medytacji odkryjemy, co kryje za naszymi lękami czy zachowaniami. Co więcej, w ten sposób pracujemy również nad oddechem – to właśnie poprzez głębokie wdechy i wydechy podczas medytacji nasze ciało zyskuje szansę na to, aby w końcu się odprężyć.

Aktywność fizyczna

Dla tych, którzy preferują bardziej aktywne sposoby, najlepszym wyjściem będzie wysiłek fizyczny. Ćwiczenia nie od wczoraj są znane ze swojego pozytywnego wpływu. Warto zaznaczyć, że oddziałują one korzystnie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. To wszystko dzięki temu, że aktywność fizyczna sprawia, że nasze ciało wytwarza hormon odpowiedzialny za dobre samopoczucie i energię. W ten sposób poprzez treningi możemy znacząco poprawić nasz nastrój. Co więcej, wysiłek to również okazja do tego, by wyżyć się i pozbyć się negatywnych emocji. Zauważymy też, że aktywność pozwala nam pozbyć się napięcia nagromadzone w mięśniach, którym często charakteryzują się osoby cierpiące na przewlekły stres.

Nowe hobby

Coś, co skutecznie pomoże nam się zrelaksować, to nowe hobby. Warto wypróbować tę metodę w przypadku odczuwania silnego niepokoju. Ciekawe i zajmujące zajęcie zajmie nasze myśli i wyciszy umysł. Należy wspomnieć, że niektóre czynności mają potwierdzone działanie antystresowe. Techniki takie jak szydełkowanie czy kolorowanie, składające się z powtarzalnych, przyjemnych aktywności, sprawią, że będziemy mogli się odprężyć.

Spotkanie z psychologiem

Jeśli w naszym przypadku żaden z podanych sposób nie działa, powinniśmy pomyśleć o spotkaniu z psychologiem. Może się okazać, że odczuwany przez nas stres jest objawem czegoś innego. Doświadczony psycholog oceni nasze objawy, pomoże zdiagnozować problem i, co najważniejsze, zaoferuje wsparcie, którego osoby cierpiące na przewlekły stres desperacko potrzebują. Dzięki takim sesjom wiele nauczymy się o sobie i zyskamy siłę, aby walczyć z negatywnymi uczuciami.

Nie ma wątpliwości, że stres to nic przyjemnego. To uczucie niepokoju, nerwowość, inne towarzyszące dolegliwości – to coś, co każdy z nas przynajmniej raz przeżył. Chcąc uchronić się przed negatywnym działaniem stresu w przyszłości, zadbajmy o to, aby wprowadzić do naszego życia nawyki, które pozwolą nam na szybkie poradzenie sobie ze stresem i nauczą nas żyć we własnym tempie.

Przeczytaj także: