Współczesny tryb życia w znaczący sposób podnosi poziom stresu. Odpowiada za to wiele sytuacji, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o swoje zdrowie i to pod każdym względem. Przekłada się to na bardziej wydajną pracę, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć więcej czasu na odpoczynek. A jak się zrelaksować w wolnych chwilach? Dobrym pomysłem jest domowe spa!
Co robić w czasie domowego spa?
Domowe spa to synonim luksusu i pielęgnacji we własnych czterech ścianach. Obejmuje liczne zabiegi, które mają na celu poprawić stan skóry, w tym jej elastyczność i jędrność. Jednak, jakie czynności warto wykonać oraz jakie kosmetyki będą nam potrzebne?
Krok pierwsze – kąpiel
Kąpiel to czynność, którą każdy z nas zna. Polega na zanurzeniu ciała lub jego części najczęściej w wodzie o określonej temperaturze. W czasie domowego spa najlepiej wypełnić wannę wodą i dodać soli do kąpieli. Po wymoczeniu ciała możemy przejść do oczyszczania skóry za pomocą płynu. Kąpiel możemy zrobić także osobno dla stóp i dłoni, stawiając wówczas np. na olejki eteryczne, miód czy mleko. Jeśli nie mamy wanny, możemy wziąć ciepły prysznic. Pamiętajmy również o tym, aby osobno umyć twarz, używając do tego specjalnych, najczęściej łagodnych kosmetyków. W czasie kąpieli należy również dokładnie umyć włosy szamponem.
Krok drugi – peeling
Jedni z nas wykonują go regularnie, inni sporadycznie – nie da się jednak zaprzeczyć, że peeling to jeden z ważniejszych zabiegów. Pozwala na usunięcie martwego naskórka poprzez złuszczenie, a efektem tego jest poprawa wyglądu, a nawet eliminacja niedoskonałości. Wykonując peeling całego ciała, warto postawić na produkty grubo- lub drobnoziarniste, w zależności od typu skóry. Jednak chcąc zadbać o twarz, pamiętajmy, aby wybierać delikatniejsze produkty. Najlepiej sprawdzi się tutaj peeling enzymatyczny, który przyczynia się do złuszczenia naskórka, ale nie powoduje podrażnień delikatnej skóry. Można również postawić na specjalny peeling do włosów.
Krok trzeci – odżywienie
Odżywienie skóry to ważny etap, jednak najczęściej dotyczy twarzy. Obejmuje on nałożenie na dogłębnie oczyszczona skórę maseczki, czyli produktu zawierającego skoncentrowaną ilość składników aktywnych. Zaleca się nakładanie ich 2-3 razy w tygodniu, przez co zapobiega niedoborom witamin i minerałów w skórze, a także poprawia jej ogólną kondycję. Po umyciu włosów zaleca się również z tą samą częstotliwością nakładać na nie maski. Jest to specjalny produkt, którego celem jest nawilżenie i odżywienie włosów oraz mieszków włosowych.
Krok czwarty – nawilżenie
Najczęściej ostatnim elementem, który składa się z kilku części, jest nawilżenie ciała. Kwestia ta obejmuje dostarczenie licznych substancji odżywczych w produktach, które powinny być stosowane codziennie. Obejmuje to balsam do ciała oraz specjalny krem do stóp czy dłoni. Nie zapominajmy także, że skóra twarzy, szyi i dekoltu wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego warto tutaj postawić na innego rodzaju kremy. Zaleca się, aby przy ich wyborze uwzględnić takie kwestie, jak rodzaj cery oraz wiek. Włosy również wymagają nawilżenia, np. w postaci olejków.
Domowe spa – jak zadbać o klimat w łazience?
Same zabiegi, choć mają zbawienny wpływ na stan skóry oraz łagodzą stres, to nie wszystko. Warto również odpowiednio przygotować łazienkę do wykonania zaplanowanych przez nas czynności. Jednak, co to oznacza? W dużej mierze powinniśmy się skupić na atmosferze, czyli postawić na:
-
relaksującą muzykę – ukoi ona nasze zmysły oraz pozwoli, choć na chwilę zapomnieć o całym świecie,
-
odpowiednie oświetlenie – ostre światła mogą niekoniecznie dobrze wpływać na nasze zmysły, jednak pozwolą na dokładne wykonanie niektórych zabiegów,
-
świece zapachowe – ich unikalny zapach pozwala na relaks, a przyjemne ciepło i delikatne światło nadają przyjemnego klimatu.
Warto również pamiętać, o co poniektórych elementach wyposażenia sypialni. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na obecność dywaników łazienkowych, które pozwalają na izolowanie chłodnej podłogi od bosych stóp. Tym samym zapewniają znaczny komfort termiczny w czasie pielęgnacji. Ważną rolę odgrywa tutaj również miękki ręcznik czy ciepłe szlafroki.
Jak domowe spa wpływa na jakość snu?
Nie da się zaprzeczyć – domowe spa w znacznym stopniu koi zmysły oraz relaksuje nasze ciało. W ten sposób pozwala na odejście wszelkich zmartwień czy trosk. Jednak, czy oprócz tego są jakieś inne korzyści? Jak się okazuje – tak! Całkowite odprężenie w znaczący sposób poprawia jakość i długość wypoczynku, a także ułatwia zasypianie. Jednak, aby było to możliwe, to należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, w tym odpowiednio skomponowane łóżko. Składa się ono z kilku elementów, w tym:
-
stelaża,
-
poduszki,
-
kołdry,
-
pościeli,
-
prześcieradła,
-
ochraniacza na materac.
Należy jednak zaznaczyć, że najważniejszą funkcję pełni tutaj materac do spania. Jest to produkt, który odpowiada za właściwe wsparcie całej sylwetki, a także kręgosłupa. Umożliwia to wyjątkowa budowa oraz właściwości, które wynikają z rodzaju wypełnienia.
Domowe spa to istotny element przyczyniający się do gładkiej i pięknej skóry. Pozwala również na zrelaksowanie się organizmu pod względem fizycznym i psychicznym. W ten sposób pozwala na znaczącą redukcję poziomu stresu, a nawet przyczynia się do wysokiej jakości wypoczynku!