Coraz częściej decydujemy się na budowę piętra, gdyż pozwala ono na zwiększenie powierzchni użytkowej w domu, co jest ważne przy dużej rodzinie. Zazwyczaj to właśnie pokoje domowników znajdują się u góry, a cały parter jest przeznaczony do wspólnego użytkowania lub przyjmowania gości. Jednak wracając do sypialni – niejednokrotnie decydujemy się, że ma być ona na poddaszu, przez co pojawia się skośny dach. Jedni go uwielbiają, inni nienawidzą. A jak można urządzić sypialnię w tym miejscu, uwzględniając dodatkowo szklany dach?
Dlaczego urządzanie sypialni jest ważne?
Każde pomieszczenie w naszym domu ma konkretną funkcję i tak też jest w przypadku sypialni. To właśnie ona jest miejscem, w którym możemy udać się po ciężkim dniu, aby odpocząć, zrelaksować się i po prostu zapomnieć o wszelkich troskach i zmartwieniach. Uwzględniając wszystkie zasady urządzania sypialni, jesteśmy w stanie zapewnić sobie zdrowy sen. Charakteryzuje się on wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością. Dobrze przespaną noc można od razu poczuć, gdyż rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. Aby móc właściwe wypoczywać, warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby:
- uwzględnić rolety czy zasłony, które ograniczają dostęp światła, przez co nie wpływa ono na wydzielanie melatoniny,
- używać żarówek w odcieniu ciepłej bieli,
- wietrzyć sypialnię,
- uwzględnić odpowiednią gamę kolorystyczną, styl oraz rozkład mebli.
Styl sypialni ze szklanym dachem
Urządzając sypialnię, na początku należy zastanowić się nad gamą kolorystyczną. Z uwagi na charakter tego pomieszczenia, zaleca się przede wszystkim stonowane i pastelowe odcienie, które ułatwią nam zasypianie. Inną kwestią jest ogólny wystrój wnętrza, za który odpowiada styl wnętrzarski. Wyróżnia się ich wiele, jednak nie każdy z nich nadaje się do sypialni. Zatem, na jakie warto postawić w przypadku sypialni ze szklanym dachem?
Styl skandynawski
Obecnie jeden z najbardziej uniwersalnych stylów wnętrzarskich, które wykorzystuje się nie tylko w sypialni, ale także w całym domy. Charakteryzuje się minimalizmem, naturalnością i prostotą , a ich największą zaletą jest stworzenie optycznie większej przestrzeni. Dominuje tutaj biel, krem i beż z różnymi odcieniami szarości czy błękitu. Dodatkowo stawia na naturalne elementy, takie jak drewno i miękkie tekstylia.
Styl klasyczny
Chyba każdy z nas słyszał o stylu klasycznym. Stanowi on ponadczasowe rozwiązanie, które cechuje się uniwersalnością, elegancją, wygodą oraz dobrym smakiem i to niezależnie od aktualnie panujących trendów. Dominuje tutaj symetria i proste formy, a wszystko to w połączeniu ze stonowanymi kolorami.
Styl rustykalny
Kojarzony z wiejską sielanką, styl rustykalny jest coraz chętniej wybierany do sypialni na poddaszu. Tworzy ciepłe i przytulne wnętrze, które jest spójne z naturą, przez co świetnie sprawdza się w górskich domkach. Stawiamy tutaj na jasne kolory, naturalne materiały oraz przede wszystkim – meble nadgryzione zębem czasu.
Jakie meble do sypialni na poddaszu?
Urządzając sypialnię na poddaszu nie możemy zapomnieć o meblach – w końcu to one odgrywają tutaj najważniejszą rolę. Jednak, jak je dobrać do przestrzeni, którą w znaczący sposób zmniejszają skosy? Niezwykle często mniejsze gabarytowo meble mogą okazać się koniecznością. Pomyślmy o tym, jak o układaniu puzzli przestrzennych, tyle że pod uwagę bierzemy taki układ, który sprosta naszym potrzebom. Specjalnie zorganizowana pod skosy szafa, półki czy nawet biurko z pewnością pomogą nam jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, dając jednocześnie dużo miejsca na przechowywanie. Tak naprawdę możemy puścić wodzę fantazji i pozwolić sobie na zagospodarowanie każdego metra kwadratowego! Musimy jednak pamiętać o tym, aby zachować równowagę i porządek – w końcu miejsce to ma służyć wypoczynkowi, a nie stanowić magazyn na różne rzeczy. Kolejną kwestią jest łóżko. Możemy je ustawić w dwóch miejscach – na środku, pod wysokim sufitem. Rozwiązanie to jest praktyczne i pozwoli uniknąć uderzenia głową w ścianę. Niestety, często zajmuje sporo miejsca, przez co nie możemy postawić na inne meble lub elementy dekoracyjne, takie jak belki. Drugim, ale równie często wybieranym rozwiązaniem jest ustawienia łózka pod skosem. W ten sposób stworzymy klimatyczną przestrzeń, a dzięki szklanemu regałowi, będziemy podziwiać nocne niebo czy słuchać deszczu. Aby móc spotęgować relaksacyjny efekt, pamiętajmy o odpowiednim wyposażeniu łóżka, m.in. w materac naturalny, kołdrę czy poduszkę.
Szklany dach – czy zakłóca sen?
Szklany dach to piękna ozdoba każdej sypialni. Pozwala w znaczący sposób zwiększyć ilość naturalnego światła, przez co w tym pomieszczeniu nie jest tak ciemno. Do zdecydowanych zalet tego rozwiązania zalicza się możliwość oglądania nocą gwiazd – i to bez wychodzenia na dwór! Inną kwestią jest możliwość podziwiania krajobrazu niezależnie od pory dnia. Pięknie prezentują się góry, które nieraz wyglądają przez szklany dach jak obraz. Jednak niestety rozwiązanie to ma również swoje wady, gdyż:
- w nocy przy bezchmurnym niebie światło księżyca może wkradać się do sypialni, budząc nas lub dając uczucie niepokoju,
- latem szybko wschodzące słońce może zakłócić zdrowy sen i przyczyniać się do szybszego wybudzania.
Na szczęście istnieje rozwiązanie tych problemów, np. w postaci pergoli lub innych zasłon, które możemy w danym momencie zasłonić szklany dach.
Aranżacja sypialni wymaga uwzględniania wielu zasad, aby móc zapewnić mieszkańcom maksymalny komfort w czasie korzystania. Skośny dach można wykorzystać pod wieloma względami, dzięki czemu samo pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Oczywiście dużą rolę odgrywają tutaj dodatki, kolory oraz odpowiednie ustawienie łóżka.