Każdy student wyprowadzający się ze swojego rodzinnego miasta staje przed dylematem wynajmu odpowiedniego lokum na czas dalszej edukacji. Najczęściej ma on do wyboru trzy rozwiązania: wynajem kawalerki, pokoju w mieszkaniu lub pobyt w akademiku. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Różnym osobom sprawdzą się też różne rodzaje zakwaterowania i tak naprawdę trudno stwierdzić, jaki rodzaj wynajmu jest w przypadku studenta najlepszy. Każdy z nas powinien więc podejść do sprawy indywidualnie, aby móc stwierdzić, które z rozwiązań: kawalerka, pokój czy akademik będzie optymalnym wyborem.
Jak wygląda wynajem pokoju w akademiku?
Studenckie życie przede wszystkim kojarzy się z mieszkaniem w akademiku oraz dzieleniem jednego pokoju nawet z kilkoma osobami. Taka perspektywa nie brzmi więc zbyt zachęcająco i może być dużą przeszkodą dla studentów, którzy cenią sobie prywatność i spokój. Czy jednak życie w akademiku faktycznie tak wygląda? Jakie są plusy i minusy zakwaterowania w akademiku?
Wynajmowanie pokoju w akademiku nie zawsze musi wiązać się z dzieleniem jednej przestrzeni z innymi osobami. Obecnie często zdarza się, że student otrzymuje własny pokój, w którym posiada nawet aneks kuchenny oraz własną łazienkę. Wszystko to zależy oczywiście jednak od „prestiżu” uczelni, na której studiuje. Trudno natomiast zaprzeczyć, że akademik to naprawdę wygodna opcja, gdyż najczęściej jest on położony blisko kampusu. Student oszczędza więc czas na dojazdach na zajęcia, a także pieniądze, które w innym wypadku wydałby na paliwo czy bilety komunikacji miejskiej. Pokój w akademiku jest też o wiele tańszym rozwiązaniem niż samodzielne wynajmowanie mieszkania. Może to być szczególnie istotne dla osób, które są zmuszone samodzielnie się utrzymać, a poza studiami dodatkowo pracują. Życie w akademiku posiada jednak wiele minusów. Przede wszystkim może być złym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie prywatność, niezależność oraz spokój. Dzielenie jednak pokoju z innymi studentami zobowiązuje do pewnych kompromisów oraz przestrzegania zasad i kultury. Ogólny harmider oraz obecność innych osób może być też sporą przeszkodą w skutecznej nauce.
Mieszkanie ze współlokatorami – czy warto?
Jedną z popularniejszych opcji mieszkania na studiach jest także wynajmowanie jednego z pokoi w większym lokum niż kawalerka. Wtenczas posiadamy mieszkanie razem z innymi współlokatorami, którzy też najczęściej są studentami. Ta opcja także ma swoje wady i zalety. Na pewno ponownie jest tańszym rozwiązaniem niż samodzielne wynajmowanie mieszkania. Poza tym stwarza ona okazję do nawiązywania nowych znajomości i pozwala na nabycie doświadczenia życia w społeczności. Z drugiej strony jednak kwestie takie jak prywatność, zachowanie czystości i konieczność kompromisów mogą być dla niektórych studentów problematyczne, zwłaszcza jeśli nie znamy swoich przyszłych współlokatorów. Każdy z nas posiada również inny rytm dnia, który może przeszkadzać pozostałym domownikom. Podczas gdy inni imprezują i zapraszają do mieszkania gości, Ty możesz potrzebować spokoju do nauki i trudno wtenczas pogodzić swoje zajęcia. Ktoś także może mieć tendencję do pozostawiania bałaganu i brudnych naczyń w zlewie, a inny współlokatorzy będą zmuszeni to znosić. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania ze znajomymi ze szkoły średniej, którzy wybierają się na studia w tym samym mieście. Są to osoby, które pewnie doskonale znamy i wiemy, jak będzie z nimi wyglądać wspólne wynajmowanie mieszkania.
Przy przeprowadzce do nowego miejsca nie zapominajmy też o doborze wygodnego i wysokiej jakości materaca, który jest gwarancją zdrowego i komfortowego snu. Kupując podłoże do wypoczynku, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na własne potrzeby i preferencje. Jeśli więc szukasz odpowiedniego modelu materaca, z pewnością znajdziesz go w sklepach w Legnica.
Kawalerka, czyli prywatność i niezależność
Kawalerka czy własne mieszkanie stanowi zatem wybór, który wiąże się z największym poziomem swobody oraz niezależności. Posiadamy bowiem wyłączną przestrzeń, w której nie musimy dostosowywać się do żadnych zasad (z wyjątkiem tych wiążących się z regulaminem wynajmu). Coraz więcej osób decyduje się także na wzięcie kredytu, aby posiadać własne lokum, a w bardziej przychylnych przypadkach to rodzice studenta decydują się na zakup mieszkania dla swojego dziecka.
Kawalerka przede wszystkim daje możliwość swobodnego planowania życia i harmonogramu zajęć, bez konieczności dostosowywania się do współlokatorów. To szczególnie istotny aspekt dla osób, które lubią mieć kontrolę nad swoim otoczeniem. Mogą oni także urządzić wnętrze i zorganizować je według własnych potrzeb i preferencji. Ponadto współczesne kawalerki są zaaranżowane w taki sposób, że stanowią idealne rozwiązanie nie tylko dla studenta, ale także dla singli, którzy niekoniecznie potrzebują większej przestrzeni do życia. Odpowiednio wyposażona łazienka, aneks kuchenny oraz duża ilość szafek, w których można przechowywać np. ubrania, pozwalają naprawdę swobodnie i bez większych problemów funkcjonować nawet na mniejszym metrażu mieszkania. Trudno też zaprzeczyć, że łatwiej zachować porządek w kawalerce niż w większym lokum.
Okazuje się jednak, iż mieszkanie w kawalerce może wiązać się z pewnymi wadami. Nie będzie więc to dobre rozwiązanie dla każdego, a przede wszystkim dla tych, którzy mają ograniczony budżet. Koszt wynajmu kawalerki może być znacznie wyższy niż pojedynczego pokoju. Poza tym pamiętajmy, że z roku na rok ceny wynajmu idą dość znacznie w górę. Warto też zwrócić uwagę, iż życie w kawalerce może wiązać się z izolacją społeczną, zwłaszcza jeśli codzienność studenta polega tylko, na udziale w obowiązkowych zajęciach na uczelni. Brak współlokatorów nierzadko sprawia, że takie osoby odczuwają samotność i trudno im nawiązać nowe relacje. Natomiast w przypadku ewentualnych problemów technicznych czy innych nagłych sytuacji student również musi liczyć na siebie samego. Samotne mieszkanie w kawalerce to także większe obciążenie obowiązkami domowymi, nawet jeśli metraż lokum jest mniejszy. W przypadku mieszkania ze współlokatorami można dzielić się zadaniami, takimi jak odkurzanie podłogi, wynoszenie śmieci czy sprzątanie wspólnej łazienki.
Każde z powyższych rozwiązań ma zatem swoje mocne i słabe strony. Należy je dobrze rozpatrzyć, aby móc wybrać dla siebie najbardziej optymalną opcję. U osób, które preferują spokój i nie lubią dzielić się obowiązkami, lepiej sprawdzi się kawalerka, jednakże jednocześnie należy mieć na uwadze własne możliwości finansowe. Gdy mamy ograniczony budżet, pokój w mieszkaniu czy akademiku wydaje się być bardziej odpowiednim rozwiązaniem.