Materace nawierzchniowe są wyjątkową propozycją dla każdego, kto chce poprawić komfort snu na niewygodnym łóżku bez jego wymiany. Te tzw. toppery kładzie się na bazowym materacu (bądź wersalce czy sofie), aby lepiej spać i budzić się rano wypoczętym. Materace nawierzchniowe występują w różnych rozmiarach. Jedną z propozycji są toppery wielkości 90×190 cm. Kiedy warto zdecydować się na ich zakup?

Czym charakteryzuje się materac nawierzchniowy?

Zacznijmy od dokładnej charakterystyki materacy nawierzchniowych. Materac nawierzchniowy 90×190 i w każdym innym rozmiarze to kilkucentymetrowy materac produkowany z różnego rodzaju pianek. Zazwyczaj składa się z jednej warstwy, ale występują też dwuwarstwowe materace nawierzchniowe. Takim materacem jest materac Hilding Alt. Jego bazę stanowi termoelastyczna pianka Visco. Reaguje na nacisk i temperaturę ciała, idealnie dopasowując się do naszej pozycji podczas snu. Dzięki temu zapewnia doskonałe wsparcie dla kręgosłupa i umożliwia rozluźnienie mięśni oraz regenerację ciała.

Poza pianką Visco w materacu Hilding Alt znajduje się też jednocentymetrowa warstwa pianki FlexiFoam. Jest to pianka wysokoelastyczna, o wysokim stopniu sprężystości i elastyczności. Charakteryzują się dużą odpornością na odkształcanie, dzięki temu materac nawierzchniowy Hilding Alt będzie nam służyć przez naprawdę długi czas.

W innych materacach nawierzchniowych znajdziemy też piankę lateksową (np. materac nawierzchniowy Hilding Blues) i piankę poliuretanową (np. materac nawierzchniowy Hilding Bass). Pianka lateksowa jest sprężysta i wytrzymała, a do tego antyalergiczna. Chroni przed gromadzeniem się na powierzchni materaca kurzu i zanieczyszczeń. Z kolei pianka poliuretanowa charakteryzuje się przede wszystkim elastycznością i plastycznością, co pozwala jej dobrze przystosować się do kształtu ciała.

Hiding - materace nawierzhnioweJaki materac nawierzchniowy będzie dla nas najlepszy? Każdy powinien samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie. Możemy mieć inne oczekiwania co to twardości materaca: twardy materac 90×190 będzie odpowiadać osobom, które preferują nacisk na ciało w trakcie snu. Z kolei miękki będzie odpowiadać tym, którzy lubią „zapadać się” w podłoże. Podobnie jeśli chodzi o inne właściwości pianek. Najważniejsze jest, aby wybrać materac wyprodukowany z najlepszej jakości materiałów, a takie materace gwarantuje nam producent Hilding.

W jaki rozmiarze oferowane są materace nawierzchniowe?

Materace nawierzchniowe 90×190 to tylko jedna z opcji, jaką możemy wybrać. Pozostałe rozmiary materacy nawierzchniowych to:

 • 80×180 cm,
 • 80×190 cm,
 • 80×200 cm,
 • 90×180 cm,
 • 90×200 cm,
 • 100×200 cm,
 • 120×200 cm,
 • 140×200 cm,
 • 160×200 cm,
 • 180×200 cm.

Jaki rozmiar materaca nawierzchniowego wybrać? Tak szeroki wybór rozmiarów materacy pozwala każdemu znaleźć taki materac nawierzchniowy, jaki będzie odpowiadać wielkości materaca bazowego. To kluczowa zasada doboru tzw. toppera na łóżko. Tylko idealne dopasowanie materaca nawierzchniowego do materaca podstawowego pozwoli nam uzyskać główną korzyść, czyli poprawę komfortu snu.

Dla kogo zakup materaca nawierzchniowego przyniesie najwięcej korzyści?

Zakup materaca nawierzchniowego przyniesie najwięcej korzyści dla osób, które budzą się rano niewyspane. Jeżeli powodem jest niewygodne łóżko, materac nawierzchniowy powinien zagwarantować natychmiastowy efekt. Poprawia jakość snu, ponieważ:

 • wyrównuje powierzchnię, na której śpimy (po latach użytkowania materace mogą się odkształcać i utrudniać lub wręcz uniemożliwiać przyjęcie wygodnej pozycji),
 • zwiększa lub zmniejsza twardość podłoża, w zależności od tego, z jakiej pianki jest wykonany topper.

Dodatkową zaletą jest zwiększenie higieny nocnego odpoczynku. Materace nawierzchniowe marki Hilding mają zdejmowane pokrowce. Można je zdjąć i prać w temperaturze do 40 lub 60 stopni Celsjusza. To sprawia, że utrzymanie ich w czystości jest bardzo proste.
Warto pamiętać o wszystkich zaletach, jakie mają materace nawierzchniowe i kiedy nie możemy pozwolić sobie na wymianę bazowego materaca – zdecydować się na zakup materaca nawierzchniowego. To najłatwiejszy sposób na zwiększenie swojej wygody podczas snu!