Średnia życia kota domowego wynosi od 13 do 17 lat. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki starannej opiece można znacznie przedłużyć ten czas. Kluczowa jest profilaktyka zdrowotna, regularne wizyty u weterynarza, dbanie o zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Zdrowa dieta dla Twojego pupila

Wielu opiekunów wybiera dla swoich kotów suchą karmę. Jej podawanie jest wygodne, a cena z reguły dość przystępna. Jednak niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. Skąd to wynika? Koty są przyzwyczajone do pobierania wody z pożywienia. Dlatego jedzenie chrupek często prowadzi do odwodnienia. Na dłuższą metę może to wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego zdecydowanie zdrowszą opcją jest podawanie mokrej karmy.

Karma powinna być dobrze zbilansowana. Powinna być całkowicie wolna od zbóż – koty po prostu ich nie trawią. Jeśli decydujesz się na podawanie zwierzakowi ryb, wybieraj te, które nie posiadają tiaminazy. Jest to enzym, którego zbyt duża ilość może doprowadzić do problemów ze wchłanianiem żelaza.

Koty mają skłonności do niedoborów tauryny. Jest to bardzo niebezpieczne – może prowadzić do problemów z układem krążenia, zwyrodnienia siatkówki, a nawet kardiomiopatii rozstrzeniowej. Wybierz taką karmę, która zawiera optymalną zawartość tauryny.

Weź pod uwagę również jakość przekąsek, które podajesz kotu pomiędzy posiłkami. Od czasu do czasu warto zaproponować mruczkowi surowe mięso. Dobrym przysmakiem jest też surowe mięso. Jeśli możesz, wykorzystuj takie produkty podczas zabawy, aby zachęcić pupila to zaangażowania się w aktywność fizyczną.

Aktywność fizyczna w życiu kota

Zdrowie kota - zadbaj o długie życie czworonogaAktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem życia każdego kota. Niestety wiele zwierząt mieszkających w domach, które nie są wypuszczane na zewnątrz, ma niedobór ruchu. Wiąże się to z dużym ryzykiem otyłości i rozwoju wielu szkodliwych chorób. Najlepiej sprawdzają się dynamiczne interakcje – wykorzystuj piszczące zabawki i sztuczną zdobycz. Nagrody w formie przysmaków są kuszące dla wszystkich kotów!

Jednak zabawa to nie wszystko. Musisz dobrze urządzić swoje mieszkanie. Umieść w pokojach kocie drzewka, półki okienne, wysokie regały i sznurki. Dzięki nim kot nie tylko będzie więcej się ruszał, ale otrzyma też sporą dawkę stymulacji umysłowej, która również jest bardzo potrzebne.

Weź pod uwagę również kocią regenerację. Zwierzak powinien posiadać swoje własne, komfortowe legowisko. Przecież Ty urządzając swoją sypialnię, przeglądasz najpopularniejsze rodzaje materacy, aby wybrać najbardziej ergonomiczny i wygodny egzemplarz. Twój kot także potrzebuje odpowiedniego podłoża do spania, które pozwoli mu wypocząć po intensywnym dniu.

Wizyty u weterynarza – kiedy są potrzebne?

Na pierwszą wizytę do weterynarza warto wybrać się z kotem pomiędzy 8. a 9. tygodniem życia. Zdarza się, że konsultację trzeba przeprowadzić wcześniej. Jeśli zdecydujesz się na przygarnięcie kociaka pochodzącego ze złych warunków, który nie ukończył przepisowych 2 miesięcy życia – nie czekaj. Jak najszybciej zabierz go na kontrolę do specjalisty.

Zdrowy kot powinien odwiedzać gabinet weterynarza raz w roku. Wówczas konieczne jest wykonanie podstawowych szczepień. Zaleca się też pobranie krwi i sprawdzenie najważniejszych laboratoryjnych parametrów. Jeśli na co dzień pupil zachowuje się zupełnie normalnie – nie jest nieswój, jego waga jest prawidłowa i nie pojawiają się żadne niepokojące sygnały dotyczące stanu zdrowia – nie ma potrzeby pojawiać się u weterynarza częściej.

Pamiętaj o tym, aby już w pierwszych tygodniach życia przyzwyczajać kota do przebywania w transporterze. Jeśli nie będzie to dla niego żadną nowością, z pewnością wyjazdy do weterynarza okażą się dla niego mniej stresujące. Zwróć uwagę na to, aby wybrać renomowany gabinet weterynaryjny. Wykwalifikowani specjaliści przyjmują obecnie w każdym większym mieście, np. takim jak Legnica.

Najczęstsze kocie choroby – profilaktyka i leczenie

Jakie objawy mogą sugerować, że kot nie czuje się najlepiej? Które z nich występują najczęściej?

  • Utrata apetytu, zwiększony apetyt, nadmierne pragnienie.
  • Zmiany skórne, wypadanie sierści.
  • Wydzielina wydobywająca się z nosa, oczu lub nieprzyjemny zapach z uszu.
  • Wymioty, zaparcia i biegunki.

Jednym z powszechnych problemów, rozwijających się u kotów wraz z wiekiem, jest niewydolność nerek. Jest to choroba, której nie można wyleczyć. Problematyczne jest to, że w początkowych fazach przebiega ona bezobjawowo. Jednym z czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania jest podawanie karmy słabej jakości, a także zbyt mała ilość, pobieranej przez kota wody. Po podjęciu skutecznego leczenia możliwe jest przedłużenie kociego życia o około 36 miesięcy. Koty mają też tendencję do zapaleń pęcherza moczowego, pojawiania się kaszlu i kataru, a także zapalenia trzustki.

W poważny problem mogą przerodzić się pasożytnicze choroby. Z tego względu bardzo ważne jest podawanie szczepionek i tabletek na odrobaczenie. Konieczne jest też kontrolowanie wypróżnień, przyjmowania pokarmu, a także stanu sierści.

Jeśli chcesz, żeby Twój kot żył jak najdłużej, zadbaj o jego dietę, aktywność fizyczną i prawidłową pielęgnację. Odwiedzaj weterynarza przynajmniej raz w roku i uważnie obserwuj zachowanie pupila.